منابع خبری

آخرین خبر های سازمان فضایی ایران

دریاچه ارومیه شهریور 1395 20 ساعت پیش پایش منظم (16 روزه) دریاچه ارومیه با استفاده تصاویر ماهواره ای لندست 8 سنجنده OLI به صورت زیر می باشد. شهریور ماه 1395

آرشیو تصاویر Terra/MODIS، سال 1395 1 روز پیشنمونه هایی از تصاویر ماهواره ای TERRA سنجنده MODIS که از مرکز فضایی ماهدشت به طور روزانه اخذ می گردد، در زیر بر اساس ماه و سال شمسی 1395 فهرست شده است. با انتخاب ماه مورد نظر، تصاویر آن ماه را مشاهده نمایید.

دریاچه ارومیه مهر 1395 1 روز پیش پایش منظم (16 روزه) دریاچه ارومیه با استفاده تصاویر ماهواره ای لندست 8 سنجنده OLI به صورت زیر می باشد. مهر ماه 1395

پایش ماهواره ای دریاچه ارومیه 1 روز پیش آخرین تصاویر ماهواره ای

آرشیو نمونه تصاویر Terra/MODIS 1 هفته پیش نمونه هایی از تصاویر ماهواره ای TERRA سنجنده MODIS در زیر بر اساس ماه و سال میلادی فهرست شده است. ماه نوامبر 2016

دکتر بهرامی؛ در پنجمین کنفرانس و دوره طلایی نانو: فناوری نانو پدیده‌ای عظیم است که در تمامی گرایش‌های علمی راه یافته است 1 هفته پیشدکتر بهرامی؛ معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با حضور و سخنرانی در پنجمین کنفرانس و دوره طلایی نانو گفت: فناوری نانو پدیده عظیمی است که در تمامی گرایش های علمی راه یافته و از فناوری های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می باشد.

دستور العمل ارایه رایگان تصاویر ماهواره ای 1 هفته پیش دستورالعمل اجرایی ارایه رایگان داده های ماهواره ای به دانشجویان و اعضای هیات علمی ماده 1 شرایط کلی:

پایان نامه های دانشجویی 1 هفته پیشسازمان فضایی ایران در ادامه فعالیت های توسعه و ترویج فناوری فضا و همچنین کمک به پژوهش و تحقیقات درکشور، طبق ضوابط و دستورالعمل تنظیم شده، تصاویر ماهواره ای مورد نیاز جهت اجرای پایان نامه های دانشجویی و پروژه های تحقیقاتی را به صورت رایگان دراختیار دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و سایر مراکز علمی و پژوهشی قرار می دهد.

ناسا موفق شد ماهواره پیشرفته زمین آهنگ هواشناسی NOAA را به فضا پرتاب کند 1 هفته پیشسازمان فضایی ایالات متحده آمریکا (ناسا)، موفق گردید تا ماهواره پیشرفته زمین آهنگ هواشناسی NOAA را به فضا پرتاب کند. ادامه دهه ها همکاری بین ناسا و NOAA منجر به ساخت ماهواره زیست محیطی زمین آهنگ GOES-R و پرتاب موفقیت آمیر آن ...

برنامه های هفته جهانی فضا 1395 1 هفته پیشبا توجه به شعار هفته جهانی فضا سال جاری با عنوان سنجش از دور و توانمند سازی آینده اداره کل سنجش از دور سازمان اقدام به برگزاری برنامه های مختلفی به منظور فرهنگ سازی و ارتقاء سطح دانش کاربران در حوزه های فناوری سنجش از دور، نمود.

سه فضا نورد راهی ایستگاه فضایی بین‌المللی شدند 2 هفته پیشسه فضانورد از روسیه، آمریکا و فرانسه به عنوان مسافران جدید ایستگاه بین المللی فضایی برای یک دوره شش ماهه، با پرتاب موشک سایوز از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان راهی فضا شدند. به گزارش ایرنا، آژانس فدرال فضایی روسیه (روس کاسموس) در اطلاعیه ای اعلام کرد: فضاپیمای «سایوز ام.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره WorldView-4 2 هفته پیششرکت تجاری DigitalGlobe در تاریخ 11 نوامبر 2016، ماهواره WorldView-4 را از طریق موشک Atlas V در پایگاه هوایی واندنبرگ کالیفرنیا به فضا پرتاب و در ارتفاع 617 کیلومتری از سطح زمین قرار داد.

تصاویر و محصولات ماهواره ای 2 هفته پیشاز آنجائیکه امروزه، ارائه داده های ماهواره ای و محصولات مختلف، به منظور رفع نیاز جامعه کاربران و علاقمندان به حوزه سنجش از دور، امر مشخص و با اهمیتی می باشد و از طرفی وجود مراکز و پایگاه های داده در دنیا، امکان دسترسی و اشتراک گذاری اطلاعات مکانی و محصولات تولیدی را آسان و سریعتر نموده، لذا بخش سنجش از دور سازمان فضایی ایران نیز در راستای گام نهادن در این عرصه گسترده، اخذ روزانه و تولید ...

چاپ کتاب انگلیسی درمورد تجربیات ایران در زمینه مدیریت خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور با همکاری سازمان فضایی ایران و دفتر UN-SPIDER 3 هفته پیشاخیرا کتاب خشکسالی به زبان انگلیسی با عنوان: Effective Use of Space-Based Information to Monitor Disasters and its Impacts, Lessons Learnt from Drought in Iran.

پایش تغییرات طبیعی زمین 3 هفته پیشپیامدهای ناشی از تغییر اقلیم در سال های اخیر، مشکلات بسیاری را برای بخش های مختلف کشور به همراه داشته است. افزایش وقوع بلایای طبیعی و ناملایمتی های جوی و اقلیمی همچون خشکسالی، سیل، طوفان، گرد و غبار و موج های گرمایی از جمله این پیامدها است که هم اکنون باید اثرات منفی این پدیده ها از طریق فناوری فضایی سنجش از دور بهتر شناسایی و مطالعه شده و راهکارهای مقابله یا کاهش ...

آزمایشگاه ملی سنجش از دور مرکز فضائی ماهدشت 3 هفته پیشامروزه تکنولوژی سنجش از دور، امکان جمع آوری اطلاعات کمی و کیفی دقیق و قابل اعتماد از سطح زمین را با قابلیت تفکیک مکانی، طیفی، رادیومتریک و زمانی بسیار بالا فراهم کرده است. تصاویر سنجنده های فضایی با ارائه اطلاعات بسیار متنوع از پدیده های مختلف جغرافیایی، ابزاری بسیار سودمند جهت مدیریت منابع زمینی، مدیریت بحران، هواشناسی، برنامه ریزی های کلان، محیط زیست و.

پنجمین کنفرانس علمی و دوره طلایی نانو انستیتو پاستور با حمایت سازمان فضایی ایران 3 هفته پیش پنجمین کنفرانس علمی و دوره طلایی نانو انستیتو پاستور با حمایت سازمان فضایی ایران از تاریخ 4 لغایت 5 آدرماه 1395 در انستیتو پاستور تهران برگزار خواهد شد. رویکردها: مفاهیم پایه و کاربردها روش های ساخت و سنتز نانو مواد روش های شناسایی و آنالیز نانوساختارها تجاری ...

کودکان و نوجوانان 3 هفته پیش ایجاد فضای مناسب برای درک بهتر علم و فناوری فضایی، آشنا نمودن مردم با تلاش ها و فعالیت هایی که در حوزه فناوری سنجش از دور اتفاق افتاده و آگاهی دانش آموزان با مسیر اختراعات و شکل گیری دستگاه هایی چون ماهواره از چشم اندازهای این بخش محسوب می گردد.

تمام پروژه های تعریف شده برای سازمان فضایی ایران در حال اجرا و پیشرفت است 3 هفته پیش دکتر بهرامی، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، با اشاره به اینکه هم اکنون پروژه های سازمان فضایی ایران وارد فاز جدیدی شده است، گفت: پروژه هایی که در سازمان فضایی ایران برنامه ریزی شده بود در حال پیشرفت است و و ظیفه سازمان فضایی این است که به این برنامه ها صدمه ای وارد نشود و ادامه پیدا کنند.

بازدید دکتر دوایی؛ معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از مرکز ماهدشت سازمان فضایی 3 هفته پیش صبح امروز، سه شنبه 18 آبان سازمان فضایی ایران میزبان دکتر دوایی؛ معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز ماهدشت بود. در این برنامه از مرکز ملی داده های فضایی، مرکز آموزش اپتیکی و رصدی، سایت اخذ تصاویر ماهواره ای و دیگر بخش های مرکز ماهدشت بازدید به عمل آمد.

همکاری سازمان فضایی ایران با سازمان های بین‌ الملل در خصوص کاربردهای فناوری فضایی در مدیریت مخاطرات طبیعی 4 هفته پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران : دکتر محمد همایون صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار منطقه خاورمیانه گفت: سازمان فضایی ایران از سال 2009 میلادی (سال 1388 شمسی) به عنوان دفتر حامی منطقه­ ای سازمان ملل در برنامه استفاده از فناوری فضایی در مدیریت مخاطرات طبیعی و واکنش ...

ظرفیت سازی و توسعه همکاری های بین المللی یکی از اهداف دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد می باشد. 4 هفته پیشلورانت نماینده دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاور میانه که صبح امروز در محل هتل لاله تهران برگزار شد ضمن معرفی دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد به عنوان تنها کمیته سازمان ملل در موضوع فضای ماورای جو گفت: ظرفیت سازی از موضوعات مهم مورد نظر UNOOSA ...

اهتمام فناوری سنجش از دور در جهت مدیریت داده های مکانی با رویکرد محافظت از زمین 4 هفته پیش دکتر بهرامی رییس سازمان فضایی ایران در مراسم افتتاحیه کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاور میانه خطاب به حاضران گفت: یکی از مهمترین قابلیت های ماهواره های سنجش از دوری امکان پایش مستمر سطح زمین به منظور تشخیص و بررسی تغییرات حادث شده در زمین می باشد.

آغاز به کار کارگاه بین المللی "استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گردو غبار در منطقه خاور میانه" 1 ماه پیش به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاور میانه صبح امروز 15 آبان ماه در محل هتل لاله تهران آغاز بکار کرد.

برگزاری کارگاه آموزشی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاورمیانه 1 ماه پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: کارگاه بین المللی استفاده از فناوری فضایی در پایش خشکسالی و گرد و غبار در منطقه خاورمیانه توسط سازمان فضایی ایران و با همکاری دفتر فضای ماوراء جو سازمان ملل متحد UNOOSA از تاریخ 15 لغایت 19 آبان سال 1395 (9-5 نوامبر سال 2016 میلادی) در تهران برگزار می گردد.

همکاری سازمان فضایی ایران در برگزاری دوره آموزشی بین المللی "مدیریت ریسک بلایا" .. 1 ماه پیش به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: دوره آموزشی “فناوری های فضا پایه به منظور پایش و بررسی خطر پذیری بلایای خشکسالی و سیل” از 22 الی 28 سپتامبر 2016 (1 الی 7 مهر ماه 1395) در مرکز منطقه ای آموزش علوم و فنون فضایی در آسیا و اقیانوسیه (RCSSTEAP) واقع در دانشگاه بیهانگ (در شهر پکن) وزیر نظر دفتر کاربرد ...

پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوریهای سنجش از دور در کشور اجرا شد 1 ماه پیش در پی تفاهمنامه همکاری سازمان فضایی ایران با وزارت جهاد کشاورزی، پروژه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوریهای سنجش از دور در سراسر کشور اجرا و تا پایان سال، با همکاری بخش خصوصی و متخصصان دانشگاههای کشور، پروژه اصلی در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

3 مسافر فضایی به زمین بازگشتند 1 ماه پیشبه گزارش ایرنا، مرکز هدایت پروازهای فضایی روسیه امروز (یکشنبه )اعلام کرد: کپسول ویژه فضاپیمای سایوز حامل فضانوردان در قزاقستان فرود آمد و بیش از 10 فروند بالگرد و هواپیما نیز در عملیات جست وجوی کپسول حامل فضانوردان شرکت داشتند.

بازدید جناب آقای مهندس راسخ؛ معاون محترم توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از مرکز ماهدشت سازمان فضایی 1 ماه پیشصبح امروز، چهارشنبه 1395/8/5 سازمان فضایی ایران میزبان مهندس راسخ؛ معاون محترم توسعه مدیریت، هماهنگی و امور پشتیبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مرکز ماهدشت بود. در این برنامه از مرکز ملی داده های فضایی، مرکز آموزش اپتیکی و رصدی، سایت اخذ تصاویر ماهواره ای و دیگر بخش های مرکز ماهدشت بازدید به عمل آمد.

مسابقات مفهومی- ترویجی 1 ماه پیش

کارگاه آموزشی حقوق و دیپلماسی فضایی 1 ماه پیش

دیدار رئیس سازمان با مراجع تقلید 1 ماه پیش

سازمان همکاری فضایی آسیا – اقیانوسیه (اپسکو) 1 ماه پیش

رییس کمیته اجرایی 1 ماه پیش مهندس محمد رضا ابراهیمی رئیس کمیته اجرایی هفته جهانی فضا

دفاتر، کمیته ها و سازمان های بین المللی فعال در حوزه فضا 1 ماه پیش

سازمان های فضایی دنیا 1 ماه پیش

رئیس کمیته علمی ،برنامه ریزی و هماهنگی هفته جهانی فضا 1 ماه پیش محمد جعفر محمدی رئیس کمیته علمی ،برنامه ریزی و هماهنگی هفته جهانی فضا

مراکز سنجش از دور دنیا 1 ماه پیش

پیوندهای مرتبط 1 ماه پیش در این بخش، آدرس های اینترنی مرتبط با مبحث فناوری سنجش از دور اعم از سازمان های فضایی دنیا، مراکز سنجش از دور و غیره جمع بندی شده است. مراکز سنجش از دور دنیا

NOAA 1 ماه پیش

WorldView-3 1 ماه پیش

WorldView-2 1 ماه پیش

WorldView-1 1 ماه پیش

TerraSAR-X 1 ماه پیش

Terra 1 ماه پیش

TeLEOS-1 1 ماه پیش

SPOT 7-AzerSky 1 ماه پیش

ایستگاه های گیرنده زمینی (اخذ) 1 ماه پیشایستگاه های اخذ تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران در مرکز فضایی ماهدشت واقع شده است. این ایستگاه ها به چند دسته تقسیم می گردند : ایستگاه گیرنده زمینی و دریافت اطلاعات ماهواره ای (HRPT)

مسابقات مفهومی- ترویجی و فرهنگ سازی ساخت ماکت مقوایی محصولات فضایی بومی کشور 1 ماه پیشدر هفته جهانی فضا، مسابقات مفهومی، ترویجی و فرهنگ سازی ساخت ماکت مقوایی محصولات فضایی بومی کشور با همکاری پژوهش سرای منطقه 10 وزارت آموزش و پرورش توسط سازمان فضایی ایران در مدارس این منطقه برگزار شد.

برگزاری میزگرد علمی بررسی اهمیت راهبردی،‌ ژئوپلیتیکی و صنعتی توسعه علوم و فناوری‌های فضایی درکشور و موانع پیش‌روی توسعه آن 1 ماه پیشمیزگرد علمی بررسی اهمیت راهبردی، ژئوپلیتیکی و صنعتی توسعه علوم و فناوری های فضایی درکشور و موانع پیش روی توسعه آن ، در سالن همایش سفیر دانشکده هوافضای دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حضور دانشجویان و اساتید علاقه مند و جمعی از کارشناسان و مدیران صنایع و مراکز فضایی کشور برگزار شد.

کارگاه آموزشی حقوق و دیپلماسی فضایی از سلسله برنامه‌های هفته جهانی فضا برگزار شد 1 ماه پیشدر ششمین روز هفته جهانی فضا و همزمان با روز حقوق و دیپلماسی فضایی، کارگاه آموزشی حقوق بین الملل فضایی، سیاستگزاری های کلان فضایی در سنجش از دور برگزار شد. این کارگاه در محل مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران و با مشارکت سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.

سنجنده های با توان تفکیک مکانی بسیار بالا 1 ماه پیش در این دسته، حداکثر وضوح سنجنده ها با قدرت تفکیک مکانی بسیار بالا، در حدود 1 متر تعریف شده است.

ماهواره های سنجش از دور 1 ماه پیشامروزه همه می دانند از جملـه راه هـای کسـب اطلاعـات از محـیط، بـه کـارگیری فنـاوری ســنجش از دور و تلفیـق آن بـا ســامانه اطلاعات جغرافیایی مـیباشـد. در ایـن زمینـه مـاهواره هـا مـی تواننـد اطلاعـاتی در چنـد بعـد، چنـد مقیـاس و چنـد طیف تهیه کنند که این ویژگی هـا بـه اهمیـت و نقـش آنهـا مـی افزایـد.

سنجنده های با توان تفکیک مکانی بالا 1 ماه پیش حداکثر وضوح سنجنده ها با قدرت تفکیک مکانی بالا، در حدود 10 متر (زیر 100 متر) تعریف شده است.

فعالیت های دفتر منطقه ای UN-SPIDER در ایران 1 ماه پیش در 15 ژانویه سال 2007 میلادی مجمع عمومی سازمان ملل متحد برنامه SPIDER را بعنوان یکی از ماموریت های UN-OOSA (دفتر امور فضای ماوراء جو سازمان ملل) تدوین نمود.