منابع خبری

آخرین خبرهای «سازمان فضایی ایران»

بازدید رییس سازمان فضایی‌ایران از زیرساخت‌های تجمیع و تست ماهواره پیام‌دانشگاه‌ صنعتی امیرکبیرسازمان فضایی ایران ، 5 روز پیش به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: دکتر بهرامی معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران به همراه مهندس سرادقی معاون فناوری فضایی سازمان از روند پیشرفت پروژه ماهواره پیام امیرکبیر بازدید کردند .دکتر بهرامی ضمن تاکید بر حمایت سازمان از پروژه های دانشگاهی در حال اجرا، بر اتمام پروژه طبق زمانبندی ارائه شده تاکید نمودند.

نقشه جهانی مناطق مستعد زمین لغزش با استفاده از تصاویر ماهواره ایسازمان فضایی ایران ، 6 روز پیشنقشه جهانی زیر، مناطق مستعد زمین لغزش با استفاده از تصاویر ماهواره ای نمایش می دهد.

برگزاری جلسات ارائه فاز طراحی اولیه مسابقه دانشجویی ماهواره مکعب ایرانیسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، با توجه به اتمام فاز طراحی اولیه مسابقه دانشجویی ماهواره مکعب ایرانی، بمنظور آشنایی بیشتر کارشناسان فناوری سازمان با نحوه عملکرد تیم ها و همچنین ایجاد فضایی برای تبادل دیدگاه های تخصصی با تیم های شرکت کننده در مسابقه، معاونت توسعه فناوری فضایی به عنوان متولی این مسابقه، اقدام به برگزاری جلسات ارائه فاز طراحی اولیه در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخ 30 و 31 فروردین ماه نمود.

استفاده از ماهواره های قویتر و کوچکتر از قبل جهت پایش زمینسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشماهواره های اولیه کوچک ساخته می شدند، بطوریکه اسپوتنیک که در سال 1957 پرتاب گردید حدود 83 کیلوگرم و اولین ماهواره آمریکایی Explorer کمتر از 14 کیلوگرم وزن داشتند.

ناسا فضاپیمای سیگنوس را با موفقیت به فضا پرتاب کرد.سازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیش به گزارش ایسنا به نقل از اسپیس، فضاپیمای سیگنوس در یک ماموریت جدید در تاریخ سه شنبه 18 آوریل و در ساعت 11:11 EDT به وقت محلی(6:41 بعد از ظهر به وقت تهران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال فلوریدا به ایستگاه فضایی بین المللی پرتاب شد.

کمک سازمان فضایی اروپا به شرکت های کشتیرانیسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشاز آنجا که 90% تجارت جهانی از طریق خطوط کشتیرانی صورت می گیرد، باید از سریع ترین و ایمن ترین مسیر ها، اطمینان حاصل نمود. از این رو، شرکت های کشتیرانی جریانات اقیانوسی را تا عمق حدود 15 متر برای مسیرهای کشتی های خود بررسی، مسیر های بهینه را پیش بینی و از جریاناتی که مانع سفر شود، اجتناب می کنند.

استقرار سپر مغناطیسی در فضای بین خورشید و مریخسازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشهمانطور که می دانیم در اطراف زمین و مریخ یک سپر مغناطیسی قرار داشته که از اتمسفر آنها محافظت می کرده است ولی تقریبا 2/4 میلیون سال پیش، میدان مغناطیسی مریخ ناگهان ناپدید و اتمسفر آن به آرامی از بین رفت.

بارندگی های سه ماهه اخیر، به دریاچه های استان فارس حیاتی دوباره بخشیدسازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشدریاچه های مهارلو، طشک و بختگان در استان فارس که در سال گذشته 1395، بطور کامل خشک شده بودند، در پی بارندگی های سه ماهه اخیر، جانی دوباره یافتند. تصاویر ماهواره ای ذیل این تغییرات را نشان می دهد.

جمع‌ آوری زباله های فضاییسازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیششرکت فن آوری Launchspace برای جارو کردن زباله های فضایی به اندازه هایی از 1 میلی متر تا 7 سانتی متر، پیشنهاد ارسال پلاتفرم هایی به بزرگی زمین فوتبال در مدار پایین زمین را داده است.

فراهم شدن اعتماد بین المللی در حوزه فضایی / وجود پتانسیل صادرات در این بخش سازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشمحمد همایون صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران درخصوص تاثیرات برجام بر فعالیتهای فضایی کشور، با اشاره به اینکه ارتباط ایران در حوزه فضایی ، در هیچ زمانی با کشورهای خارجی قطع نشده است، افزود: اما تعداد جلساتی که با شرکت های غربی بعد از برجام انجام شد؛ ...

دیدار نوروزی معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران با کارکنانسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیش گزارش تصویری

رصد طوفان های تندری و رعد و برق با تصاویر ماهواره ایسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشسنجنده GLM، ماهواره زمین آهنگ GOES-16، NOAA، تصاویر جدیدی را در اختیار پیش بین های هواشناسی قرار داده است. با کمک این داده ها در هنگام وقوع آب و هوای بحرانی، هشدار عمومی داد.

تجهیزات راداری جدید ناسا، فضاپیمای گمشده هندی را پیدا نمودسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشتلاش برای یافتن فضاپیمای های متروکه و خرده ماهواره ها در مدار زمین می تواند یک چالش تکنولوژیکی باشد. ردیابی این اشیاء در مدار اطراف ماه حتی بسیار مشکل تر است. تلسکوپ های نوری قادر به یافتن اشیاء کوچک مخفی شده در نور درخشان ماه، نیستند.

ابزار جدید ماهواره Sentinel-3A جهت نظارت بر تغییرات سطح دریاهاسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشماهواره Sentinel-3A (سنجنده SRAL) که از 13 دسامبر 2016 ، فعال شده و تصویر برداری انجام می دهد، در سه حالت زمانی مختلف اقدام به تولید داده ماهواره ای می نماید : در حالت (Near Real Time) یا نزدیک به آنلاین که تصاویر آن در کمتر از 3 ساعت پس از قابل دسترسی است.

پایش یخ به گل نشسته در دریای خزر با تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشدریای خزر با وسعت درحدود 1200 کیلومتر از قزاقستان تا ایران گسترده شده که در بخش شمالی آن هوا سردتر، شوری آب کمتر و کم عمق تر است در نتیجه در فصل زمستان بیشتر مستعد انجماد می باشد.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره سنجش از دور Sentienl-2Bسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشاین ماهواره از پایگاه فضایی گوان فرانسه توسط موشک وگا (Vega Rocket) به فضا پرتاب شد و قرار است در مداری قطبی در ارتفاع 789 کیلومتری زمین قرار گیرد.

برگزاری مراسم روز درختکاری در سازمان فضایی ایران سازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: همزمان با ١۵ اسفند، روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی، دکتر بهرامی معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران به همراه مدیران این سازمان هرکدام یک اصله درخت در مرکز ماهدشت غرس کردند.

پایش جهانی گرد و غبار با کمک فناوری سنجش از دور و تصاویر ماهواره ایسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشذرات معلق در هوا چه بصورت منطقه ای و چه بصورت جهانی با هم در ارتباطند و بر زندگی و سلامت انسان ها و موجودات روی زمین اثر می گذارند. آیروسل ها ذرات ریز جامد و مایع معلق در جو هستند.

به کارگیری ماهواره های سنجش از دور در پیش بینی و پیشگیری از بحران های غذاییسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشتصویربرداری ماهواره ای در مقیاس ها و سطوح مختلف توسعه یافته است و مفهوم خدمات مکان محور عمومی را شکل داده است. در حال حاضر این تکنولوژی از لحاظ تجاری پیشرفت بسیاری نموده که می تواند ما را در دستیابی به برخی از مهم ترین بحران های زندگی بشری یاری سازد.

ثبت بین المللی 5 موقعیت مدار فرکانسی ماهواره ای جدید در اتحادیه بین المللی مخابرات توسط سازمان فضایی ایرانسازمان فضایی ایران ، 1 ماه پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: سازمان فضایی ایران ضمن نظارت و جلوگیری از تداخلات فرکانسی نسبت به موقعیت های مدار فرکانسی ثبت شده برای کشور جمهوری اسلامی ایران، اقدام به ثبت بین المللی ۵ موقعیت مدار فرکانسی ماهواره ای جدید در اتحادیه بین المللی مخابرات در مدار زمین آهنگ در سال ۱۳۹۵ نمود.