منابع خبری

آخرین خبرهای «سازمان فضایی ایران»

رصد طوفان های تندری و رعد و برق با تصاویر ماهواره ایسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشسنجنده GLM، ماهواره زمین آهنگ GOES-16، NOAA، تصاویر جدیدی را در اختیار پیش بین های هواشناسی قرار داده است. با کمک این داده ها در هنگام وقوع آب و هوای بحرانی، هشدار عمومی داد.

تجهیزات راداری جدید ناسا، فضاپیمای گمشده هندی را پیدا نمودسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشتلاش برای یافتن فضاپیمای های متروکه و خرده ماهواره ها در مدار زمین می تواند یک چالش تکنولوژیکی باشد. ردیابی این اشیاء در مدار اطراف ماه حتی بسیار مشکل تر است. تلسکوپ های نوری قادر به یافتن اشیاء کوچک مخفی شده در نور درخشان ماه، نیستند.

ابزار جدید ماهواره Sentinel-3A جهت نظارت بر تغییرات سطح دریاهاسازمان فضایی ایران ، 1 هفته پیشماهواره Sentinel-3A (سنجنده SRAL) که از 13 دسامبر 2016 ، فعال شده و تصویر برداری انجام می دهد، در سه حالت زمانی مختلف اقدام به تولید داده ماهواره ای می نماید : در حالت (Near Real Time) یا نزدیک به آنلاین که تصاویر آن در کمتر از 3 ساعت پس از قابل دسترسی است.

پایش یخ به گل نشسته در دریای خزر با تصاویر ماهواره ای سازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشدریای خزر با وسعت درحدود 1200 کیلومتر از قزاقستان تا ایران گسترده شده که در بخش شمالی آن هوا سردتر، شوری آب کمتر و کم عمق تر است در نتیجه در فصل زمستان بیشتر مستعد انجماد می باشد.

پرتاب موفقیت آمیز ماهواره سنجش از دور Sentienl-2Bسازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشاین ماهواره از پایگاه فضایی گوان فرانسه توسط موشک وگا (Vega Rocket) به فضا پرتاب شد و قرار است در مداری قطبی در ارتفاع 789 کیلومتری زمین قرار گیرد.

برگزاری مراسم روز درختکاری در سازمان فضایی ایران سازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: همزمان با ١۵ اسفند، روز درختکاری و آغاز هفته منابع طبیعی، دکتر بهرامی معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران به همراه مدیران این سازمان هرکدام یک اصله درخت در مرکز ماهدشت غرس کردند.

پایش جهانی گرد و غبار با کمک فناوری سنجش از دور و تصاویر ماهواره ایسازمان فضایی ایران ، 2 هفته پیشذرات معلق در هوا چه بصورت منطقه ای و چه بصورت جهانی با هم در ارتباطند و بر زندگی و سلامت انسان ها و موجودات روی زمین اثر می گذارند. آیروسل ها ذرات ریز جامد و مایع معلق در جو هستند.

به کارگیری ماهواره های سنجش از دور در پیش بینی و پیشگیری از بحران های غذاییسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشتصویربرداری ماهواره ای در مقیاس ها و سطوح مختلف توسعه یافته است و مفهوم خدمات مکان محور عمومی را شکل داده است. در حال حاضر این تکنولوژی از لحاظ تجاری پیشرفت بسیاری نموده که می تواند ما را در دستیابی به برخی از مهم ترین بحران های زندگی بشری یاری سازد.

ثبت بین المللی 5 موقعیت مدار فرکانسی ماهواره ای جدید در اتحادیه بین المللی مخابرات توسط سازمان فضایی ایرانسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشبه گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: سازمان فضایی ایران ضمن نظارت و جلوگیری از تداخلات فرکانسی نسبت به موقعیت های مدار فرکانسی ثبت شده برای کشور جمهوری اسلامی ایران، اقدام به ثبت بین المللی ۵ موقعیت مدار فرکانسی ماهواره ای جدید در اتحادیه بین المللی مخابرات در مدار زمین آهنگ در سال ۱۳۹۵ نمود.

آگاهی از مقدار آب پوشش برف با فناوری سنجش از دور جهت پشتیبانی از ذخیره آب کشورهاسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشناسا وضعیت زمین را به عنوان یک سیستم به هم پیوسته، با دیدگاه فضایی مطالعه می کند. اما برای سنجش دقیق میزان آب ذخیره شده در سراسر مناطق دارای پوشش برف که یکی از بزرگترین شکاف های اطلاعاتی دانشمندان است، موانع مهمی وجود دارد.

گزارش آخرین خورشیدگرفتگی سال 1395 خورشیدیسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشروز ۸ اسفند سال ۱۳۹۵ هجری خورشیدی مردم بخشی از سیاره ما شاهد رخدادی نسبتا نادر به نام خورشیدگرفتگی کلی (کسوف کلی) بودند. این پدیده جذاب زمانی رخ می دهد که ماه دقیقا بین زمین و خورشید قرار گرفته و مانع رسیدن نور خورشید به زمین گردد.

هشت تصویر ماهواره ای منتخب زیبا از سیاره زمین در بهمن 95 توسط ناساسازمان فضایی ایران ، 3 هفته پیشدر ماه گذشته، کارکنان رصد زمین سازمان ناسا، با مروری به آرشیو تصاویر ناسا، سعی کردند تصاویری زیبا از زمین را بیابند که هر یک به دلیلی، عشق و تمجید بیننده را برانگیزد. آنها در نهایت، هشت تصویر محبوب خود را به ترتیب زیر معرفی کردند: مجمع الجزایر مرگویی، آب به رنگ چای در خلیج جیمز، صحنه ای برفی از لانگ آیلند، ساختار ...

دریاچه ارومیه چه رنگی است، سبز یا سرخ؟سازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشتابستانی که گذشت، علاوه بر بحثهای قبلی در مورد دریاچه ارومیه، سوال های دیگری مطرح شد؛ سوالاتی در مورد تغییر رنگ آن از سبز به سرخ! آیا این تغییر رنگ، خطری برای اکوسیستم دریاچه دارد؟ یا نشانه ای بر حیات دوباره ی آن است؟ یا اینکه این تغییر رنگ، تنها تاییدی بر تغییر و تحولات سالهای اخیر آن است و سازگاری جانداران میکروسکوپی ریز موجود در آن را با تغییرات پرآبی و کم آبی دریاچه، در فصلهای بهار و تابستان نشان می دهد.

رییس سازمان فضایی ایران در برنامه ثریا: پروژه های سازمان فضایی ایران با قوت در حال اجرا هستند.سازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشدکتر بهرامی، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به فعال کردن پروژه هایی که پیش از دولت یازدهم تعطیل یا کند شده بود، با تاکید بر اینکه نباید مباحثی که به تضعیف بخش می انجامد مطرح شود، افزود هم اکنون تمامی پروژه های سازمان با قوت در حال اجرا هستند.

چین ماهواره پایش کربن را به فضا پرتاب نمود.سازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشدر اواخر سال 2016 (21 دسامبر)، چینی ها ماهواره ابر طیفی با توان تفکیک مکانی بالا به وزن 620 کیلوگرم را جهت پایش گازهای گلخانه ای توسط موشک لانگ مارچ 2D به جو زمین پرتاب نموده و در ارتفاع 700 کیلومتری از سطح زمین قرار دادند.

پروژه ساخت ماهواره «پارس ۱» با کمک دانشگاهها کلید خوردسازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشبا روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سازمان فضایی ایران طرح شد.

پرتاب اولین ماهواره مخابراتی ایران تا 10 سال آیندهسازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشدکتر واعظی روز سه شنبه، سوم اسفندماه در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوافضای ایران در جمع خبرنگاران با تاکید بر اینکه ایران جزو 10 کشور دنیا است که در حوزه هوافضا فعالیت کرده است، افزود: آنچه که امروزه ما به آن ...

ساخت ماهواره «پارس یک» با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتیسازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیش رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره های «دوستی» و «پیام امیرکبیر» در نوبت پرتاب قرار دارند، گفت: ماهواره «پارس یک» نیز به صورت اجرای اشتراکی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

تهیه و تدوین نقشه راه ده ساله فضایی کشور / باید نگاه ویژه ای به توسعه فناوری های بومی داشته باشیم سازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیش دکتر محمود واعظی در شانزدهمین کنفرانس بین المللی انجمن هوا و فضای ایران که در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می شد، با تقدیر از استمرار این کنفرانس گفت: نگاه دولت به موضوع علوم فضایی نگاه اقتدار ملی ...

اطلاعیه یازدهمین دوره عالی «ارتباطات ماهواره ای» و دومین دوره عالی«سامانه های ماهواره ای ناوبری جهانی(GNSS)سازمان فضایی ایران ، 4 هفته پیشمرکز آموزش علوم و فناوری فضایی آسیا- اقیانوسیهCSSTEAP، در نظر دارد یازدهمین دوره عالی «ارتباطات ماهواره ای (Satellite Communication)» و دومین دوره عالی «سامانه های ماهواره ای ناوبری جهانی(GNSS)» را در مرکز کاربردهای فضایی ISRO واقع در احمدآباد، هند از تاریخ1 اوت 2017 (برابر با 10 مرداد 1396) ...