منابع خبری

آخرین خبر های ستاد نانو

اندام‌‌های چاپی جای حیوانات آزمایشگاهی را می‌گیرند 6 ساعت پیشیک شرک فعال در حوزه ساخت چاپگر سه بعدی، با همکاری مرکز عالی فناوری‌ نانو سرطان در دانشگاه آکسفورد در حال ساخت زیست‌چاپگری است که بتواند اندام‌های بدن را تولید کند. این اندام‌ها برای مطالعات دارویی عملکردی بهتر از حیوانات آزمایشگاهی دارند.

ارائه آپشن نانوخراش برای آزمون‌های نانومکانیکی 6 ساعت پیششرکت بروکر فناوری نانوخراش برای سامانه آزمایش نانومکانیکی خود موسوم به NanoForce را به بازار عرضه کرده است. این ابزار امکان مشخصه‌یابی نانومقیاس خراش‌ها، ترک‌ها و لایه‌لایه شدن در پوشش‌ها را فراهم می‌کند.

انتقاد از سرمایه‌گذاری کم در بخش گرافن انگلستان 6 ساعت پیشیکی از سازمان‌های بریتانیایی نسبت به سرمایه‌گذاری‌های کم در حوزه گرافن انتقاد کرده است. هر چند همزمان با این انتقاد، شرکت اپلاید گرافن اولین سفارش خرید گرافن را از سوی یک شرکت تولید کننده کامپوزیت دریافت کرده است.‌

نشست هم اندیشی ستاد فناوری نانو با تعدادی از دانشجویان مدیریت فناوری 1 روز پیشروز دوشنبه 15 آذرماه یک نشست هم اندیشی با حضور تعدادی از دانش‌جویان تحصیلات تکمیلی رشته مدیریت فناوری دانشگاه‌های علامه طباطبایی (ره) و آزاد واحد علوم تحقیقات، در محل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار شد.

برگزاری اولین دوره کنفرانس بین‌المللی انرژی پاک و سیستم‌های تولید همزمان 1 روز پیشمرکز آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق، اولین دوره کنفرانس بین‌المللی انرژی پاک و سیستم‌های تولید همزمان را در تاریخ ۳ تا ۵ اسفند در سالن همایش‌های نیروگاه طرشت تهران برگزار می‌کند.

ارائه 7 فناوری و محصول نانویی حوزه رنگ، کامپوزیت و پلیمر و صنایع وابسته در نمایشگاه IPCC2016 1 روز پیششرکت های فعال در حوزه فناوری نانو و فناوران فعال در حوزه نانوکامپوزیت و نانورنگ در نمایشگاه IPCC2016 ، هفت محصول و فناوری نانویی خود را عرضه خواهند کرد.

«چشم جغد» حسگر تصویری با نویز پایین 1 روز پیشیک شرکت تولیدکننده حسگرهای تصویر با همکاری مؤسسه لتی که در حوزه فناوری‌ نانو فعالیت دارد، اقدام به ارائه حسگر جدیدی به نام چشم جغد کرده است که میزان نویز در آن بسیار کم است.

پزشکی و خودروسازی، مشتری اصلی بازار نانوپوشش‌های آنتی‌باکتریال 1 روز پیشبررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که پزشکی و صنعت خودروسازی به ترتیب بالاترین مشتری بازار نانوپوشش‌های آنتی‌باکتریال هستند. هر چند طی سال‌های آتی، صنعت آرایشی بهداشتی نیز به جمع مشتریان این حوزه اضافه خواهد شد.

برنامه راهبردی سه سال آینده پیشگامی ملی فناوری‌ نانو آمریکا منتشر شد 1 روز پیشبرنامه سه سال آینده پیشگامی ملی فناوری‌ نانو آمریکا (NNI) در قالب گزارشی منتشر شد. در این برنامه اولویت‌های تحقیقاتی و توسعه‌ای برای سازمان‌های مختلف دقیقاً تشریح شده است.

خیز سامسونگ برای فروش نانوتراشه خود به اپل 2 روز پیشسامسونگ فناوری ساخت تراشه‌های 10 نانومتری خود را راه‌اندازی کرده است. این شرکت به دنبال فروش این فناوری به اپل برای استفاده در آیفون 8 است. هر چند اپل ترجیح می‌دهد که این فناوری را از شرکت دیگری به جز سامسونگ خریداری کند.

عرضه نانوجوهرهای قابل استفاده در منسوجات در بازار هند 2 روز پیشیک شرکت تولیدکننده جوهر در هند، طیف وسیعی از نانوجوهرهای خود را به بازار عرضه کرده است. این محصولات برای صنعت نساجی قابل استفاده بوده و همچنین از کیفیت بالایی نیز برخوردار هستند.

یکسان‌سازی قوانین مربوط به نانوداروهای پیچیده 2 روز پیشنانوداروهای پیچیده در حال گسترش هستند، اما قوانین مربوط به آن‌ها میان کشورهای مختلف یکسان نیست. قرار است کنفرانسی با موضوع بررسی چالش‌های قانون‌گذاری این داروها برگزار شود.

فراخوان طراحی سوال هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو 3 روز پیشدبیرخانه مسابقه ملی فناوری نانو در راستای ارتقای کیفیت سوالات و افزایش مشارکت علاقمندان و متخصصان دانشگاهی در طراحی سوالات آزمون مسابقه ملی فناوری نانو از متخصصان و علاقمندان دعوت می‌نماید.

استان بوشهر؛ میزبان دهمین هفته استانی فناوری نانو 3 روز پیشستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری استانداری بوشهر و بنیاد نخبگان استان بوشهر، دهمین هفته استانی فناوری نانو کشور را در این استان برگزار می‌کند‌.

برنامه ویژه دانشگاه مک‌گیل برای ترویج فناوری‌ نانو 3 روز پیشبه‌منظور ترویج فناوری‌ نانو در دانشگاه مک‌گیل و همچنین آموزش این حوزه به دانشجویان، مسؤولان دانشگاه مک‌گیل اقدام به راه‌اندازی برنامه‌ی ویژه‌ای کرده‌اند تا در بخش سنتز، شناسایی و تعیین مشخصات نانومواد، دوره‌های آموزشی ویژه‌ای برای دانشجویان برگزار شود.

اسیدهای نوکلئیک کروی، برنده جایزه روسنانو 2016 3 روز پیشجایزه روسنانو در سال 2016 به محققی رسید که اسیدهای نوکلئیک کروی را ابداع کرده است. این اسیدهای نوکلئیک سه بعدی دارای کاربردهای وسیعی در پزشکی و داروسازی هستند.

بدون تغییر ساختار DNA، یون فلزی وارد آن کنید 3 روز پیشمحققان اسپانیایی موفق به ارائه روشی برای وارد کردن یون فلزی به داخل ساختار DNA شدند؛ بدون این که ساختار آن دچار تغییر شود. این کار موجب تولید ماده هیبریدی می‌شود که کاربردهای وسیعی در پزشکی، فناوری‌ نانو و زیست‌فناوری دارد.

برگزاری نمایشگاه CHInano در چین 5 روز پیشنمایشگاه ویژه فناوری‌ نانو موسوم به چینانو با حضور بیش از 200 شرکت در شهر سوژو چین برگزار می‌شود. در این نمایشگاه نمایندگانی از 24 کشور مختلف جهان شرکت دارند. سوژو یکی از مناطق مهم چین در حوزه فناوری‌ نانو است که اخیراً پارک صنعتی ویژه‌ای برای توسعه فناوری‌ نانو با بودجه 4.4 میلیارد دلار در آنجا تأسیس شده‌است.

آیا «بـورفـن» جایگزین «گرافن» در صنعت الکترونیک انعطاف‌پذیر است؟ 5 روز پیشنتایج یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که ساختار لایه‌ای از جنس بور که «بورفن» نام دارد، دارای خواص بهتری نسبت به گرافن بوده و می‌تواند جایگزین این ماده در صنعت الکترونیک انعطاف‌پذیر باشد.

راهبردی برای رهاسازی داروی ضد ایدز در کودکان 5 روز پیشداروهای ضدایدز فعلی به علت دوز بالا، برای کودکان مناسب نیستند. پژوهشگران با استفاده از فناوری‌ نانو راهبرد درمانی ارائه کردند که در آن با رهاسازی دارو می‌توان دوز دارو را افزایش داد در حالی که اثرات جانبی برای بیمار به حداقل برسد.

آغاز ثبت‌نام هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو 1 هفته پیشثبت‌نام هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو از روز، ۱ آذرماه ۱۳۹۵، آغاز شد. همزمان با آغاز ثبت‌نام، نهادهای ترویجی فناوری نانو در ثبت‌نام و آموزش دانشجویان با برگزاری دوره‌های آموزشی آمادگی مسابقه نانو به رقابت خواهند پرداخت.

دریافت تاییدیه برای نانوداروی ضد اختلالات مزمن فیزیکی و ذهنی 1 هفته پیشیک شرکت داروسازی، برای درمان بیماری ME/CFS که نوعی اختلالات مزمن فیزیکی و ذهنی است، نانودارویی تولید کرده که توسط دولت آرژانتین تاییدیه دریافت کرده است. این اولین داروی دارای مجوز برای درمان این بیماری است.

سامانه جدیدی برای اصلاح ژن بدون نیاز به قیچی کردن DNA 1 هفته پیشمحققان روشی برای اصلاح ژن ارائه کردند که در آن نیاز به قیچی کردن DNA نیست. این سامانه اصلاح ژن با کمک نوعی نانوذرات زیست‌سازگار وارد بدن می‌شود.

با قدم زدن در خانه، الکتریسیته مورد نیاز را تولید کنید 1 هفته پیشمحققان با استفاده از نانوسلولز در کفپوش منزل، سامانه‌ای ارائه کردند که می‌تواند حرکات قدم زدن را به انرژی الکتریکی تبدیل کند. این روش بسیار ارزان بوده و به سادگی قابل استفاده است.

ثبت بیش از 60 تقاضای استفاده از فناوری نانو در نمایشگاه ایران متافو 1 هفته پیشبیش از 60 تقاضای استفاده از فناوری نانو در سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران متافو- متالورژی در تاریخ 4 تا 7 آذرماه 1395 در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد به ثبت رسید.

استانداردسازی فناوری‌نانو، موضوع نشست جهانی وضع قوانین علمی 1 هفته پیشموضوع نشست جهانی اخیر وضع قوانین علمی (GSRS)، به استاندارد و اندازه‌گیری در حوزه فناوری‌نانو مربوط بود. در این نشست که در سپتامبر 2016 برگزار شد، به بررسی ترویج، تربیت نیروی انسانی و آموزش مسائل مربوط به این حوزه پرداخته است.

انتشار استاندارد جدید ایزو برای شناسایی ایمنی نانومواد 1 هفته پیشایزو استانداردی برای آماده‌سازی نمونه به منظور مطالعه‌های سم‌شناسی منتشر کرده است. این روش می‌تواند به محققانی که درحوزه ایمنی نانومواد کار می‌کنند، کمک شایانی کند.

ارائه روشی استاندارد برای توالی‌سنجی DNA 1 هفته پیشمحققان NIST روش استانداردی برای اندازه‌گیری و توالی‌سنجی رشته‌های DNA ارائه کردند. در این روش جفت‌ بازها با باز مکمل موجود روی یک غشاء برهمکنش داده و با دقت 79 تا 86 درصد، توالی‌سنجی انجام می‌شود.

چهارمین همایش ملی نانوفناوری در کشاورزی برگزار می‌شود 1 هفته پیشچهارمین همایش ملی نانوفناوری در کشاورزی با شعار «چشم‌اندازها و افق‌های نوین»، ۵ و ۶ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ به همت کمیته نانوفناوری وزارت جهاد کشاورزی و با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو برگزار می‌شود.

وبینار رایگان شرکت آکسفورد: لایه‌نشانی و مشخصه‌یابی مواد دو بعدی 1 هفته پیششرکت آکسفورد اینسترومنتز وبیناری برای لایه‌نشانی و مشخصه‌یابی مواد دو بعدی نظیر گرافن و دی‌کالگوژنیدهای فلزات انتقالی (TMDCs) برگزار کرده که استفاده از آن برای عموم آزاد است.

هند و استرالیا به دنبال پروژه‌های مشترک در حوزه فناوری‌ نانو 1 هفته پیشیکی از متخصصان استرالیایی در حوزه فناوری‌ نانو به نمایندگی از انجمن حمایت از تحقیقات راهبردی هند و استرالیا بازدیدی از چند شهر هند انجام خواهد داد تا فرصت‌های جدید مشترک همکاری میان دو کشور در حوزه فناوری‌ نانو شکل گیرد.

عصر نانوماشین‌ها در حال ظهور است 1 هفته پیشبا اعطای جایزه نوبل به محققانی که در حوزه نانوماشین‌ها کار می‌کردند، فصل تازه‌ای در این حوزه آغاز شده‌است. به نظر می‌رسد در آینده نزدیک، این فناوری بتواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار گرفته شود. نانوماشین‌ها می‌توانند بسیاری از رویاهای گذشته را به حقیقت تبدیل کنند.

بیشترین نانومحصولات صنعت خودرو: فیلتر و افزودنی روغن موتور 1 هفته پیشبررسی‌های بانک محصولات فناوری نانو (NPD) در پایگاه استت‌نانو نشان می‌دهد که لوازم مصرفی و جانبی خودرو (به ویژه فیلتر و افزودنی‌های روغن موتور) بیشترین سهم را در تولید محصولات فناوری نانو صنعت خودرو دارد. آمریکا و آلمان نیز بیشترین سهم در نام‌های تجاری‌ تولیدکننده این محصولات دارند.بررسی‌های بانک محصولات فناوری نانو (NPD) در پایگاه استت‌نانو نشان می‌دهد که لوازم مصرفی و جانبی خودرو (به ویژه فیلتر و افزودنی‌های روغن موتور) بیشترین سهم را در تولید محصولات فناوری نانو صنعت خودرو دارد. آمریکا و آلمان نیز بیشترین سهم در نام‌های تجاری‌ تولیدکننده این محصولات دارند.

آشنایی بالغ بر ۷۰۰ دانشجو با فناوری نانو در هفته فناوری نانو استان قم 1 هفته پیشنهمین هفته فناوری نانو کشور در تاریخ ۱ الی ۴ آذرماه به مدت ۴ روز با مشارکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، استانداری قم و با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، سازمان‌ها و ادارات استان توسط دبیرخانه دانشگاه صنعتی قم برگزار شد.

بررسی بازار خودروهای الکتریکی مبتنی بر فناوری‌ نانو 1 هفته پیشصنعت خودروهای الکتریکی مبتنی بر فناوری‌ نانو در حال رشد و توسعه است. گزارشی درباره بازار این صنعت، به ویژه در چین، منتشر شده که در آن شرکت‌ها، سیاست‌ها و روندهای این صنعت در کشورهای پیشرو و به طور ویژه در چین مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

کارگاه رهاسازی دارو با نانوساختارها در دانشگاه پنجاب 1 هفته پیشیک دوره آموزشی 5 روزه در حوزه رهاسازی دارو با نانوساختارها در دانشگاه پنجاب پاکستان برگزار شد. در این حوزه که بیش از 60 محقق از سراسر این کشور حضور داشتند روش‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های این حوزه مورد بحث قرار گرفت.

ترکیب فناوری دو شرکت برای تولید نانوداروی ضدسرطان 1 هفته پیشدو شرکت داروسازی، تصمیم گرفتند با ترکیب فناوری‌های خود، نانوداروی جدیدی مبتنی بر نانوذرات برای مقابله با سرطان تولید کنند.

خرید فناوری «ضدحریق کردن کامپوزیت با گرافن» از دانشگاه 1 هفته پیشیک شرکت تولیدکننده گرافیت که در حال کسب فناوری تولید صنعتی گرافن نیز است، از دانشگاه آدلاید فناوری تقویت کامپوزیت‌های ضدآتش با استفاده از گرافن را خریداری کرده است.

با نانوذرات، از پساب‌ها طلا شکار کنید 1 هفته پیشیک شرکت فعال در حوزه بازیافت طلا از معادن، روشی صنعتی ارائه کرده که در آن از نانوذرات برای بازیافت طلا استفاده می‌شود. این روش می‌تواند کارایی استخراج طلا را 40 تا 90 درصد افزایش دهد.

طراحی پپتید مهندسی شده با خواص آنتی‌باکتریال 1 هفته پیشمحققان انگلیسی، پپتیدی طراحی کردند که دارای خواص آنتی‌باکتریال بوده و با ایجاد زخم روی دیواره سلول باکتری‌، موجب مرگ آن می‌شود.

امضا یادداشت تفاهم همکاری در حوزه فناوری نانو بین ایران و اسلوونی 1 هفته پیشبه منظور توسعه و تقویت روابط علمی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلوونی تفاهم‌نامه همکاری علمی و فناوری بین ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و آژانس تحقیقات کشور اسلوونی و با حضور روسای جمهور دو کشور منعقد شد.

طراحی حسگری برای شناسایی RNA ویروس با وزن ۶ آتوگرم 1 هفته پیشمحققان با استفاده از نانوگیرنده‌های طلا، زیست‌حسگری با دقت بالا ساختند که قادر به شناسایی RNA ویروس است. این روش ذراتی با وزن 6 اتوگرم را شناسایی می‌کند.

برگزاری دوره آنلاین «گرافن» در سایت آموزش نانو با ارائه گواهی معتبر 1 هفته پیشسایت آموزش نانو دوره آموزشی آنلاین «آشنایی با گرافن، انواع، خواص و کاربرد» را با ارائه گواهی معتبر در تاریخ ۱۴ آذرماه ۹۵ برگزار می‌کند.

گزارش صنعتی کاربردهای پلاسمای سرد در صنعت خودروسازی منتشر شد 1 هفته پیشگزارش صنعتی «کاربردهای فناوری پلاسمای سرد در صنعت خودروسازی» از مجموعه گزارش‌های صنعتی فناوری پلاسمای سرد با هدف آشناسازی فعالان صنعت خودروسازی با کاربردهای این فناوری منتشر شد.

روشی جدید برای بررسی خواص پلاسمونیک و فتونیک با TEM 1 هفته پیشمحققان سوئیسی مرکز EPFL با استفاده از میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) روشی با قدرت تفکیک نانومتری برای مطالعه خواص نوری در ترکیبات پلاسمونیک و فتونیک ارائه کردند.

دامی روی شاخه‌های دندریمر در انتظار ویروس آنفولانزای نوع A 1 هفته پیشمحققان یک تیم تحقیقات بین‌المللی با طراحی نوعی دندریمر، دامی برای گرفتار کردن ویروس آنفولانزای نوع A طراحی کردند. این راهبرد می‌تواند برای مقابله با ویروس‌های مختلفی نظیر HIV نیز استفاده شود.

استفاده از اوریگامی DNA برای اندازه‌گیری نیرو در مقیاس نانومتری 1 هفته پیشمحققان آلمانی با استفاده از اوریگامی DNA روش جدیدی برای بررسی خواص مکانیکی زیست مولکول‌ها ارائه کردند.

نمایش دستاوردهای فناوری نانو در نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو 2 هفته پیشمحصولات فناوری نانو در حوزه صنعت خودرو در یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه‌های خودرو در معرض دید صنعتگران، فعالان و علاقه‌مندان این حوزه قرار گرفت.

همگرایی نانوزیست‌فناوری و الکترونیک برای دستکاری سلول 2 هفته پیشمحققان دانشگاه واشنگتون با ترکیب نانوزیست‌فناوری و الکترونیک، موفق به ساخت ابزار زیست الکترونیکی شدند. برای این کار محققان پپتید مهندسی شده‌ای طراحی کردند که به‌صورت نانوسیمی خودآرایی داده و روی گرافن قرار می‌گیرد. این ابزار اطلاعات الکتریکی را به درون سلول منتقل می‌کند.

طراحی نانوالکترودی که ظرفیت و عمر باتری‌ها را افزایش می‌دهد 2 هفته پیشمحققان آمریکایی نانوساختار سه لایه‌ای ارائه کردند که می‌تواند برای ساخت الکترود باتری لیتیمی استفاده شود. این کار ظرفیت از دست رفته باتری را به حداقل رسانده و عمر آن را افزایش می‌دهد.

عرضه تجاری نانوکود اورگانیک در بازار هند 2 هفته پیشیک شرکت هندی موفق به تولید نانوکود اورگانیکی شده که می‌تواند جایگزین کودهای رایج شود. این نانوکود مجوزهای لازم برای توزیع محصول را دریافت کرده است.

دومین شماره مجله NCR منتشر شد 2 هفته پیشدومین شماره (Volume 1, Issue 2, Summer and Autumn 2016) مجله بین‌المللی Nanochemistry Research (NCR) منتشر شد.

آشنایی بالغ بر ۳۰۰۰ دانشجو با فناوری نانو در هفته فناوری نانو استان آذربایجان شرقی 2 هفته پیشهشتمین هفته فناوری نانو کشور در تاریخ ۲۰ الی ۲۷ آبان‌ماه به مدت ۸ روز با مشارکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و استانداری آذربایجان شرقی و با همکاری دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی، سازمان‌ها و ادارات استان برگزار شد.

ثبت بیش از 90 تقاضای استفاده از فناوری نانو در هشتمین نمایشگاه بین المللی هوایی ایران 2 هفته پیشبیش از 90 تقاضای استفاده از فناوری نانو در هشتمین نمایشگاه بین المللی هوایی ایران ثبت گردید. این نمایشگاه از 26 تا 29 آبان ماه 1395 در جزیره کیش برگزار شد.

سامسونگ باتری خودترمیم شونده می‌سازد 2 هفته پیشمحققان شرکت سامسونگ باتری یون لیتیم با خواص خودترمیمی تولید کردند. درون این باتری از نانولوله‌های کربنی، نانوذرات لیتیم و نوعی الکترولیت عاری از حلال استفاده شده‌است.

ساخت نانوفلاسکی با ویژگی‌های نانوراکتور و نانوراکت 2 هفته پیشمحققان چینی و استرالیایی موفق به ساخت نانوفلاسکی شدند که هم می‌تواند به‌عنوان نانوراکتور و هم نانوراکت مورد استفاده قرار گیرد. این گروه نانوذرات طلا را درون این نانوفلاسک تولید کردند.

فناوری نانوذرات برای بهبود داروی ضدایدز 2 هفته پیشپژوهشگران انگلیسی با استفاده از نانوذرات، روشی برای بهبود درمان ایدز ارائه کردند. با این فناوری هزینه درمان کاهش یافته و امکان افزایش دوز دارو فراهم می‌شود.

چوب‌های ماهیگیری نیز با گرافن تقویت شدند! 2 هفته پیشیک شرکت تولیدکننده چوب‌های ماهیگیری سفارش خرید گرافن از یک تولیدکننده گرافن در انگلستان را داده است. این کار در پی تولید موفقیت آمیز چوب‌های ماهیگیری تقویت شده با گرافن صورت گرفته است.

ارائه پلتفورم فناوری نانوساختارهای کربنی برای صنعت نیمه‌هادی 2 هفته پیشیک شرکت سوئدی برای بازاریابی فناوری تولید نانوساختارهای کربنی، این فناوری را در نشست Innovation Village ارائه کرد. این فناوری برای صنایع نیمه‌هادی بسیار جذاب و کاربردی است.

ساخت نانوحسگری برای شناسایی موانع در حین پرواز 2 هفته پیششرکت اینویسیج با استفاده از نقاط کوانتومی، حسگری برای استفاده در درونز (drones) ساخته است. با این حسگر، این اشیاء پرنده امکان شناسایی موانع را در فاصله 20 متری خود دارا هستند.

حوزه‌های روباتیک و فناوری‌نانو فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد می‌کنند 2 هفته پیشگزارشی توسط فروم اقتصاد جهانی منتشر شده که در آن نشان از اطلاعاتی درباره تغییر فرصت‌های شغلی در آینده نزدیک آمده است. این گزارش می‌گوید که در بخش روباتیک و فناوری‌نانو فرصت‌‌های شغلی جدیدی ایجاد خواهد شد.

نمایشگر حاوی نقاط کوانتومی برای بازی‌های کامپیوتری 2 هفته پیششرکت سامسونگ نمایشگر ویژه‌ای برای بازی‌های کامپیوتری تولید کرده است. در این نمایشگر از فناوری نقاط کوانتومی استفاده شده‌است.

ثبت پتنت: ترکیب آزمایشگاه روی تراشه و NFC 2 هفته پیشیک شرکت تولیدکننده تجهیزات شناسایی بیماری، پتنتی به ثبت رسانده که در آن از ترکیب آزمایشگاه روی تراشه و مخابرات میدان نزدیک برای ساخت ابزار تشخیص طبی استفاده شده‌است.

ساخت پلیمر ترکیبی حافظه‌دار با کاربرد در ساخت سپر خودرو 2 هفته پیشمحققی از دانشگاه سمنان با بهره‌گیری از نانوله‌های کربنی موفق به تولید یک نانوکامپوزیت پلیمری شد که از خاصیت حافظه‌داری برخوردار بوده و می‌تواند پس از تغییر شکل، به شکل اولیه‌ی خود بازگردد. این نوع مواد در صنایع خودروسازی و هوافضا کاربرد دارد.

پارچه‌های پنبه‌ای خودتمیزشونده، ضدباکتری و مقاوم در برابر شعله 2 هفته پیشپژوهشگران دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در تحقیقاتی آزمایشگاهی، نمونه‌هایی از پارچه‌های پنبه‌ای تولید کردند که از چند خاصیت متفاوت برخوردار است. این نمونه‌ها ضدباکتری بوده و در برابر نور آفتاب خودتمیزشونده هستند. تأخیر شعله از دیگر ویژگی‌های این نمونه‌هاست.

چینی‌ها نیز تایر گرافنی برای خودرو تولید می‌کنند 2 هفته پیشیک شرکت تولیدکننده تایر در چین، اقدام به ارائه تایرهای تقویت شده با گرافن کرده است. با استفاده از گرافن، میزان خستگی لاستیک‌ها 25 درصد کم شده و قدرت کششی آن‌ها دو برابر افزایش یافته است.

تأییدیه اولیه «فناوری نانولیپوزم» برای مقابله با سرطان کبد 2 هفته پیشیک شرکت فعال در حوزه نانودارو، موفق به دریافت تأییدیه اولیه از FDA برای فناوری نانولیپوزم شده‌است. این نانودارو برای از بین بردن سلول‌های سرطانی کبد طراحی شده‌است.

شرکتی که با همکاری مشترک به دنبال افزایش بازار خود است 2 هفته پیششرکت اپلاید گرافن متریالز همکاری‌های مشترکی با شرکت‌های مختلف آغاز کرده است. شرکت جیمز بریج قرار است از محصولات این شرکت برای بهبود عملکرد محصولات خود استفاده کند. شرکت شروین ویلیامز قرار است از گرافن‌های این شرکت در رنگ‌های تولیدی خود استفاده کند و ایرباس نیز به دنبال استفاده از گرافن این شرکت در ماهواره‌هاست.

فراخوان عمومی طراحی سوال هشتمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو 3 هفته پیشباشگاه نانو در نظر دارد برای ارتقای کیفیت و ایجاد تنوع در سوالات هشتمین المپیاد دانش‌آموزی علوم و فناوری نانو، از نظرات تمامی متخصصان و علاقمندان در این زمینه استفاده نماید. این المپیاد در فروردین ۹۶ برگزار خواهد شد و دانش‌آموزان فرصت دارند تا ۳۰ دی‌ماه ۱۳۹۵ از طریق سایت باشگاه نانو در آن ثبت‌نام کنند.

نانولوله‌کربنی که روی تراشه می‌درخشد! 3 هفته پیشپژوهشگران آلمانی با قرار دادن نانولوله کربنی تک‌جداره روی یک تراشه موفق به تولید منبع نشر فوتون برای استفاده در سامانه‌های محاسبات کوانتومی شدند.

AFM مجهز به حسگر نانوسیم برای ترسیم نقشه نیرو در سطح 3 هفته پیشمحققان سوئیسی با استفاده از نانوسیم موفق به ساخت حسگری برای AFM شدند که ابعاد و جهت نیرو را روی سطح ترسیم می‌کند.

سنتز نانوذرات با کمک عصاره‌ی گیاه مریم‌گلی 3 هفته پیشپژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و علوم پزشکی شیراز دست به سنتز نانوذرات اکسید کادمیوم در حضور عصاره‌ی گیاه مریم‌گلی زدند. آن‌ها در مطالعات خویش اثرات ضد قارچی این نانوذرات را به‌تنهایی و همچنین در ترکیب با نوعی داروی آنتی‌بیوتیک مورد ارزیابی قرار دادند. این نانوذرات در صورت رسیدن به تولید انبوه در صنعت داروسازی و تولید مشتقات دارویی، ساخت حسگرها و سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند.

همگرایی فناوری‌نانو و طب سوزنی: ساخت سوزن‌های نانوحفره‌ای 3 هفته پیشیک تیم تحقیقاتی در کره‌جنوبی سوزن‌های حاوی نانوحفره جهت استفاده در طب سوزنی تولید کرده است. درد استفاده از این سوزن‌ها نسبت به سوزن‌های رایج کمتر است.

استان قم؛ میزبان نهمین هفته استانی فناوری نانو 3 هفته پیشستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری استانداری قــم، نهمین هفته استانی فناوری نانو کشور را در روزهای ۱ الی ۴ آذرماه در این استان برگزار می‌کند‌.

چگونه نانوساختارها را به ساختارهای پیچیده تبدیل کنیم؟ 3 هفته پیشمحققان روشی برای تبدیل نانوساختارها به ترکیباتی با ساختار پیچیده ارائه کردند که از آن می‌توان برای تولید نانوحامل‌ها، حسگرها و نانوراکتورها استفاده کرد.

ترکیب نانوذرات طلا و DNA برای ساخت ادوات الکترونیکی 3 هفته پیشپژوهشگران فنلاندی با ترکیب DNA و نانوذرات طلا موفق به ساخت قطعات الکترونیکی شدند. مزیت این روش آن است که محصول به دست آمده در دمای اتاق کار می‌کند.

پنجره‌هایی که با استفاده از نقاط کوانتومی الکتریسیته تولید می‌کنند 3 هفته پیشمحققان روشی برای تولید پیل خورشیدی با استفاده از نقاط کوانتومی ارائه کردند. این فناوری می‌تواند امکان تولید پیل‌های خورشیدی کارا را روی پلاستیک‌ها و پلیمرهای مورد استفاده در پنجره‌ها فراهم کند.

حضور فعال ایران در نوزدهمین اجلاس کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو در کشور سنگاپور 3 هفته پیشنوزدهمین اجلاس کمیته بین المللی استانداردسازی فناوری نانو (ISO/TC229) از 17 تا 21 آبان ماه 95 در کشور سنگاپور برگزار شد.

گزارش‌های صنعتی در زمینه کاربرد نانوپوشش‌ها در صنعت هوایی منتشر شد 3 هفته پیشگزارش‌های صنعتی «مروری بر کاربرد نانوپوشش‌های سخت و مقاوم در صنعت هوایی» و «مروری بر کاربردهای نانوپوشش‌های سخت و مقاوم در ابزارهای مورد استفاده در صنعت هوایی» از مجموعه گزارش‌های صنعتی فناوری نانوپوشش با هدف آشناسازی فعالان صنایع مختلف کشور با کاربردهای این فناوری منتشر شد.

عرضه محصولات مبتنی بر فناوری نانو در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی هوایی ایران 3 هفته پیشمحصولات مبتنی بر فناوری نانو در هشتمین نمایشگاه بین‎المللی هوایی ایران که از ۲۶ تا ۲۹ آبان‎ماه در جزیره کیش برگزار می‌گردد، در معرض دید صنعتگران، فعالان و علاقه‌مندان این حوزه قرار خواهد گرفت.

ترکیب نانوسیم و نقاط کوانتومی برای شکافتن مولکول آب 3 هفته پیشمحققان دانشگاه بوفالوی آمریکا نانوسیم مزین به نقاط کوانتومی ساخته که می‌تواند مولکول آب را بشکافد و سوخت هیدروژنی تولید کند. این کار با قیمت کم و کارایی بالا انجام می‌گیرد.

توقف رشد تومور در موش‌های آزمایشگاهی با استفاده از نانوذرات 3 هفته پیشمحققان با استفاده از فناوری‌نانو موفق به بهبود یکی از روش‌های درمان سرطان شده‌اند. آن‌ها با پوشش‌دهی بخشی از سلول‌های سیستم ایمنی بدن تا حدی مانع از گسترش سرطان پستان در موش‌های آزمایشگاهی شدند.

نانوآیینه‌ای که برای محاسبات کوانتومی ایده‌آل است 3 هفته پیشپژوهشگران فرانسوی موفق به ساخت کوچکترین نانوآیینه جهان با استفاده از اتم‌های سزیم شدند. این نانوآیینه برای محاسبات کوانتومی بسیار مناسب است.

تقدیر از شرکت ”پوشاک مهیار“ به‌عنوان صادرکننده برتر استان زنجان 3 هفته پیشبه مناسبت بیستمین سالروز ملی صادرات، از شرکت پوشاک مهیار به عنوان صادرکننده نمونه استانی زنجان تجلیل شد.

نانوزیست‌حسگری برای شناسایی ترکیبات موجود در عرق بدن 3 هفته پیشمحققان نوعی نانوزیست‌حسگر ساخته‌اند که می‌تواند به صورت دائمی برخی ترکیبات نظیر الکل را در عرق بدن شناسایی کند. این فناوری به پلیس کمک می‌کند تا افراد خاطی را به سادگی شناسایی کند. قیمت کم و سهولت کاربرد از مهمترین ویژگی‌های این ابزار است.

ساخت پروتئین مهندسی شده برای بخش زیست‌الکترونیک 3 هفته پیشمحققان ژاپنی موفق به طراحی و تولید پپتید مصنوعی شدند که می‌تواند برای تولید ادوات زیست‌الکترونیک مورد استفاده قرار گیرد.

نانوتراشه‌ای برای اندازه‌گیری خواص مغناطیسی 3 هفته پیشمحققان کانادایی آزمایشگاه روی تراشه‌ای ساخته‌اند که می‌توان از آن برای اندازه‌گیری خواص مغناطیسی در مقیاس نانومتری استفاده کرد.

آذربایجان شرقی؛ میزبان هشتمین هفته استانی فناوری نانو 3 هفته پیشستاد ویژه توسعه فناوری نانو با همکاری استانداری آذربایجان شرقی و ستاد توسعه فناوری‌های نانو استان، هشتمین هفته استانی فناوری نانو کشور را در روزهای ۲۰ تا ۲۷ آبان‌ماه در این استان برگزار می‌کند‌.

ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان با نانولوله کربنی 3 هفته پیشعلی جاوی و همکارانش از دانشگاه کالیفرنیا موفق به ساخت کوچکترین ترانزیستور جهان با استفاده از نانولوله کربنی شدند.

ارائه محصولات MEMS در نمایشگاه سالانه 3 هفته پیشیک گروه صنعتی که در حوزه ساخت ادوات MEMS فعالیت دارد، اخیراً نمایشگاهی برای ارائه محصولات این حوزه راه‌اندازی کرده است. در این نمایشگاه، محصولات مختلفی که در آن از حسگرهای MEMS استفاده شده عرضه می‌شود.

پرداخت بیش از ۱۰ میلیارد ریال حمایت‌تشویقی به ۱۷۱۲ محقق نانو 3 هفته پیشستاد توسعه فناوری نانو در ۱۹ آبان‌ماه ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰،۸۲۲،۲۰۰،۰۰۰ ریال به ۱۷۱۲ محقق پرداخت نموده است.

سرمایه‌گذاری یک بانک روی نانوابزار تشخیص پروتئین 3 هفته پیشیک شرکت تازه انشعاب یافته از دانشگاه کوئین در ایرلند، حمایت مالی 500 هزار پوندی برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری خود دریافت کرده است. این فناوری نوعی نانوساختار است که می‌تواند در تولید تجهیزات تشخیص طبی مورد استفاده قرار گیرد.

افت و خیزهای مالی و سرمایه‌گذاری شرکت نانوکو 3 هفته پیشنانوکو، یکی از شرکت‌های برتر تولیدکننده نقاط کوانتومی عاری از کادمیم، طی سال‌های اخیر قراردادهای همکاری مشترکی برای افزایش بازار و تولید خود منعقد کرده است. هر چند روند رشد این شرکت قابل توجه است، اما به دلیل برخی چالش‌ها در آمد نانوکو اخیراً کاهش یافته است.

قراردادی برای اعطای نمایندگی فروش فیلامنت‌های گرافنی 3 هفته پیشیکی از تولیدکنندگان بزرگ محصولات گرافنی در انگلستان، با امضاء قراردادی، امتیاز توزیع فیلامنت‌های تقویت شده با گرافن خود را به یکی از شرکت‌ها واگذار کرده است.

ترکیب دو فناوری توالی‌سنجی برای یک پروژه ملی 4 هفته پیشدستگاه توالی‌سنج شرکت بیونانوژنومیکس موسوم به Irys اخیراً توسط یک گروه تحقیقاتی مورد استفاده قرار گرفته است. این گروه قصد دارند با ترکیب این فناوری و فناوری دیگری که مربوط به شرکت بیوساینس پاسیفیک است، اقدام به ارائه ژنوم مرجع مهره‌داران کنند.

تقاضا برای نانولوله‌کربنی تک‌جداره رو به افزایش است 4 هفته پیشبراساس گزارشی که اخیراً منتشر شده، تقاضای صنعتی برای نانولوله‌های کربنی تک جداره رو به افزایش است. در حال حاضر عامل محدود کننده این بازار، قیمت بالای تولید، هزینه بالای ماده خام و نرخ پایین فرآیند تولید است.

ارائه «سامانه نانودستکاری» در حاشیه کنفرانس روباتیک چین 4 هفته پیشگروه روبات در شرکت HIT فناوری جدیدی که یک نوع سامانه نانودستکاری است را در حاشیه کنفرانس روباتیک 2016 چین عرضه کرده‌است. این ابزار امکان دستکاری با دقت نانومتری را فراهم می‌کند.

تولید نانوداربستی جهت ترمیم رباط با بهره‌گیری از مواد طبیعی 4 هفته پیشمحققی از دانشگاه علوم پزشکی تهران با بهره‌گیری از ابریشم طبیعی، نانوداربستی جهت ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده‌ی ناحیه‌ی رباط تولید کرده است. این طرح آزمایشگاهی می‌تواند ورزشکاران و به‌خصوص فوتبالیست‌ها را به درمان سریع‌تر و بهینه‌تر آسیب‌دیدگی رباط صلیبی امیدوار کند.

روشی استاندارد برای تعیین جهت‌گیری نقاط کوانتومی 4 هفته پیشپژوهشگران یک تیم تحقیقات بین المللی موفق به ارائه روشی استاندارد برای تعیین جهت‌گیری نقاط کوانتومی روی سطح شدند. با این روش می‌توان ادوات فتونیک با کارایی بالا با استفاده از نقاط کوانتومی تولید کرد.

تولید ماده مرجعی برای تشخیص سرطان 4 هفته پیششرکت سراکر لایف ساینس (SeraCare Life Sciences) با همکاری موسسه ملی فناوری و استاندارد (NIST) قصد دارد تا ماده استانداردی برای تشخیص DNA سرطانی در بدن تولید کند