منابع خبری

آخرین خبرهای «ستاد نانو»

چگونه می‌توان با کمک فناوری‌نانو، ظرفیت کاتالیست صنعتی را افزایش دادستاد نانو ، 2 ساعت پیشمحققان نشان دادند که چگونه می‌توان با نازک‌سازی اکسید سریم نانوکاتالیستی بسازند که دارای ظرفیت ذخیره‌سازی بالای اکسیژن باشد. این نتایج کارایی کاتالیست‌های صنعتی را افزایش می‌دهد.

تولید شبه‌ماده‌ای از جنس نانوذرات آرسنید گالیمستاد نانو ، 2 ساعت پیشپژوهشگران موفق به تولید شبه‌ماده‌ای از جنس آرسنید گالیم شدند که با سرعت 100 بیلیون بار در ثانیه قابل خاموش و روشن شدن است. این شبه‌ماده برای انتقال اطلاعات قابل استفاده است.

انتقادات نسبت به ناکارآمدی برنامه‌ سازمان OECDبرای آزمون نانومواد و ارزیابی ریسک آن‌‌هاستاد نانو ، 2 ساعت پیشدو سازمان غیردولتی محیط زیستی و یک پژوهشکده معتبر، از اینکه صنایع و سیاست گذاران اتحادیه اروپا از نتایج برنامه‌های نانومواد سازمان OECD استفاده کنند، انتقاد کردند.

ساخت «نانوهولوگرام» با استفاده از لیزرستاد نانو ، 2 ساعت پیشمحققان استرالیایی نانوهولوگرامی ساختند که قابلیت استفاده در صنایع مختلف را داراست. این گروه روشی مبتنی بر لیزر برای ساخت این هولوگرام ارائه کردند.

هم‌اندیشی محققان فناوری نانو در حوزه نفت، گاز و انرژیستاد نانو ، 22 ساعت پیشنشست تخصصی محققان پایان‌نامه‌های کاربردی صنعتی فناوری نانو در حوزه نفت، گاز و انرژی روز پنج‌شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۶ در محل ستاد نانو برگزار شد.

افزایش درآمد نزدیک به 90 درصدی یک شرکت در سال 2016ستاد نانو ، 1 روز پیشیک شرکت ایتالیایی که در حوزه تولید مواد گرافنی فعالیت دارد، موفق شده‌است درآمد خود را در سال 2016 نزدیک به 90 درصد افزایش دهد. این شرکت برنامه‌هایی برای تولید محصولات مرتبط با محیط زیست دارد.

چین به دنبال حل چالش آب و هوا با استفاده از فناوری‌ نانوستاد نانو ، 1 روز پیشیکی از شرکت‌های تولیدکننده نانومحصولات تصفیه آب و هوا، قرار است محصولات خود را در چین توزیع کند. برای این کار با یکی از شرکت‌های چینی قرارداد همکاری مشترک امضاء کرده است.

نتایج مثبت آزمون‌های انجام شده روی نانوکامپوزیت‌ستاد نانو ، 1 روز پیششرکت زنیاتا ونچرز (Zenyatta Ventures) نتایج مثبتی از نانوکامپوزیت تولید شده خود که در دانشگاه ساسکس مورد آزمایش قرار گرفته، به دست آورده است. این نانوکامپوزیت‌ها دارای خواص گرمایی و الکتریکی بهبود یافته‌ای هستند.

نانوذرات مغناطیسی، جایگزینی مناسب برای خالص سازی پروتئین‌هاستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران دانشگاه کاشان در تحقیقات خود موفق به خالص سازی پروتئین‌ها به کمک نانوجاذب‌های مغناطیسی شدند. نانوجاذب ساخته شده بازده و سرعت بالایی در تخلیص پروتئین داشته و هزینه‌ی فرایند را کاهش می‌دهند. خالص سازی پروتئین‌ها، جایگاه ویژه‌ای در ساخت داروهای نوترکیب و واکسن‌ها و درمان بیماری‌ها دارند.

ثبت پتنت مربوط به فناوری نانوجوهر در ژاپنستاد نانو ، 2 روز پیششرکت پی‌وی‌نانوسل اقدام به ثبت پتنت مربوط به جوهر حاوی نانوذرات نقره خود در دفتر ثبت اختراعات ژاپن کرد. این جوهر برای تولید پیل‌های خورشیدی و بوردهای مدار چاپی قابل استفاده هستند.

فیلیپین به دنبال استفاده صنعتی از فناوری‌ نانو در بخش چوبستاد نانو ، 2 روز پیشدولت فیلیپین به دنبال استفاده صنعتی از فناوری‌ نانو در بخش تولید چوب و کشت و زرع درختان است. این کشور پروژه‌ای را برای تولید نانوسلولز و زیست‌پلاستیک از چوب و پسماندهای چوب پیاده‌سازی کرده است.

همکاری مشترک برای ارائه فناوری OLED/QLEDستاد نانو ، 2 روز پیشدو شرکت تولیدکننده نقاط کوانتومی و OLED قصد دارند با ترکیب نقاط کوانتومی و OLED اقدام به ارائه نسل جدیدی از نمایشگرها کنند. محصول این همکاری نمایشگر OLED/QLED خواهد بود.

مواد نانو یا مواد غیرنانوستاد نانو ، 2 روز پیشمرکز تحقیقات مشترک کمیسیون اروپا (JRC) ، به منظور اجرای توصیه کمیسیون اروپا برای ارائه تعریفی برای نانومواد، اقدام به مشارکت در توسعه یک روش غربالگری بسیار کارآمد و در عین حال کم هزینه نموده است.

گردهمایی مدیران نیروگاه‌های برقی کشور برای استفاده از فناوری نانوستاد نانو ، 2 روز پیشروز پنج‌شنبه ۴ خردادماه ۱۳۹۶ تعدادی از مسئولین و مدیران نیروگاه‌های برقی کشور در محل ستاد توسعه فناوری نانو گرد هم آمدند تا با کاربردهای فناوری نانو در صنایع نیروگاهی آشنا شده و به منظور استفاده از این محصولات در نیروگاه‌ها همفکری و تبادل نظر کنند. مدیران و کارشناسان نیروگاه‌های شهید رجایی، رودشور، سیکل ترکیبی فارس، منتظر القائم (عج) و شرکت‌های مپنا، ماهتاب گستر (معاونت بهره‌برداری) و دفتر فنی گروه صبا در این نشست حضور داشتند.

ثبت 162 فرم تقاضای استفاده از فناوری نانودر نمایشگاه AgroFood 2017ستاد نانو ، 2 روز پیش162 فرم تقاضای استفاده از فناوری نانو در نمایشگاه AgroFood 2017 که از 2 تا 5 خردادماه 1396 برگزار شد به ثبت رسید. در این نمایشگاه 6 فناوری در معرض بازدید صنعتگران و علاقه مندان قرار گرفت.

دریافت سفارش خرید 4000 بشکه نانوسیال ویژه حفاری چاهستاد نانو ، 3 روز پیشیکی از شرکت‌های تولیدکننده نانوسیال ویژه حفاری چاه نفت، موفق به دریافت سفارش خرید 4000 بشکه از نانوسیال خود شده‌است. این شرکت پیش از این محصول خود را به چین و ترکمنستان نیز فروخته است.

استفاده از فناوری‌ نانو برای حفظ حالت طبیعی منسوجات پشمیستاد نانو ، 3 روز پیشیکی از نام‌های تجاری معروف دنیای مد در ایتالیا پروژه‌ای برای استفاده از فناوری‌ نانو در تولید منسوجات پشمی پیاده‌سازی کرده است. قرار است از این فناوری برای تولید لباس‌های پشمی با کارایی و زیبایی بیشتر استفاده شود.

استفاده از نقاط کوانتومی در توسعه پیل‌های خورشیدیستاد نانو ، 3 روز پیششرکت کوانتوم متریالز همکاری مشترکی با شرکت فرشفیلد آغاز کرده است که قرار است در قالب آن، از نقاط کوانتومی برای توسعه محصولاتی نظیر پیل‌های خورشیدی استفاده شود.

بررسی ابزارهای ارزیابی ریسک نانوموادستاد نانو ، 3 روز پیشدر پژوهشی که اخیرا انجام شده، چارچوب ها و ابزارهای مورد استفاده در اروپا برای ارزیابی خطرات بالقوه سلامتی و زیست محیطی نانومواد تولید شده، ارزیابی شده است.

نانوحسگرها، ابزاری تشخیصی جهت جلوگیری از متاستاز شدن سرطانستاد نانو ، 5 روز پیشپژوهشگران دانشگاه تبریز موفق به ساخت نانوحسگری زیستی شده‌اند که می‌تواند میزان تضعیف سیستم ایمنی بر اثر سلول‌های سرطانی را مشخص کرده و تشخیص‌ زودهنگام و مناسبی جهت ممانعت از متاستاز شدن سرطان در اختیار قرار دهد. این نانوحسگر در حال حاضر در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شده است.