منابع خبری

آخرین خبرهای «ستاد نانو»

ابداع روشی برای بهبود طیف‌سنجی جرمی با فناوری‌نانوستاد نانو ، 9 ساعت پیشپژوهشگران نشان دادند که استفاده از نانوژنراتور تریبوالکتریک می‌تواند حساسیت و توان طیف‌سنجی جرمی را بهبود دهد. این کار با بهبود فرآیند یونیزاسیون انجام می‌شود.

بررسی تأثیر نانوذرات در بهبود عملکرد داروهاستاد نانو ، 9 ساعت پیشیک تیم تحقیقات بین المللی اطلاعات ارزشمندی درباره تأثیر عواملی نظیر شکل و ابعاد نانوذرات در نانوداروها ارائه کردند.

سفارش خرید نانومحصولی برای تصفیه آبستاد نانو ، 9 ساعت پیشیکی از شرکت‌های ارائه دهنده فناوری تصفیه آب و هوا با استفاده از فناوری‌ نانو، سفارش جدیدی برای فناوری NanoClear خود که یک سامانه تصفیه آب است، دریافت کرده است.

برگزاری دوره آموزش آنلاین «میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)»ستاد نانو ، 1 روز پیشوبینار آموزشی «میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)» در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۵ در سایت آموزش فناوری نانو برگزار شد و در این دوره ۱۸۵ نفر از داوطلبان شرکت کردند.

دو اولویت کره‌جنوبی در توسعه فناوری‌ نانو: صنعت و تربیت نیروی انسانیستاد نانو ، 1 روز پیشدولت کره جنوبی برنامه توسعه فناوری‌ نانو خود را برای سال 2017 میلادی منتشر کرده است. در این برنامه تربیت نیروی ماهر و توسعه صنعت نانو از جمله اولویت‌های اصلی است.

«رُز صحرا» الهام بخش نانوچاپ سه بعدیستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران با تقلید از «رز صحرا» موفق به ارائه روشی شدند که با استفاده از آن می‌توان ساختارهای سه بعدی را با دقت بالا ایجاد کرد. در این روش با استفاده از نانوذرات نقره، جوهری ایجاد شده و بعد با فناوری چاپ سه بعدی، ساختار مورد نظر ایجاد می‌شود. دو شرکت تایوانی و مکزیکی نیز سخت افزار مناسب برای استفاده از این فناوری را ارائه کرده‌اند.

راهبرد جدید دارویی: قرار دادن دو ماده شیمیایی درون یک نانوذرهستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران راهبرد جدیدی برای مقابله با سرطان پوست ارائه کردند. آن‌ها دو ترکیب شیمیایی را با نسبت مشخص درون یک نانوذره قرار دادند؛ این کار موجب کاهش اثرات منفی دارو و افزایش اثربخشی آن می‌شود.

امضای قراردادی برای استفاده از نانوپوشش در تلفن همراهستاد نانو ، 2 روز پیشیکی از شرکت‌های تولیدکننده نانوپوشش با امضای قراردادی با سه تولیدکننده تلفن همراه در چین، قصد دارد از این نانوپوشش برای ایجاد خواص ضدآب و ضدخوردگی در تلفن‌های همراه استفاده کند. این نانوپوشش به صورت مستقیم روی مدارها قرار می‌گیرد.

راه‌اندازی cryo-TEM برای ارائه خدمات به شرکت‌های داروییستاد نانو ، 2 روز پیششرکت نوالیکس برای ارائه خدمات به شرکت‌های توسعه دهنده دارو، اقدام به نصب و راه‌اندازی یک دستگاه cryo-TEM در آزمایشگاه خود کرده است تا شرکت‌های داروسازی بتوانند از این ابزار برای کشف مولکول‌ها و داروهای جدید استفاده کنند. در فاز اول، نوالیکس با یک شرکت داروسازی ژاپنی قراردادی امضاء کرده است.

استفاده الیاف نوری برای حوزه حسگریستاد نانو ، 2 روز پیشالیاف نوری تقویت شده با نانوذرات ابزار مناسبی برای شناسایی ترکیبات مختلف است. این فناوری با چالش‌هایی روبرو است که محققان برای هر یک راهکاری را ارائه کرده‌اند. به نظر می‌رسد که این فناوری بتواند در پزشکی و محیط زیست مورد استفاده قرار گیرد.

ارائه نرم‌افزاری برای خودکار کردن تعیین ابعاد نانوذرات با DLSستاد نانو ، 3 روز پیششرکت ویات تکنولوژی اقدام به ارائه نرم‌افزاری برای خودکار کردن فرآیند تعیین ابعاد نانوذرات در دستگاه DLS برای تعداد زیادی نمونه، کرده است. این نرم‌افزار برای شرکت‌های داروسازی که قصد انجام تعداد زیادی آزمون در روز دارند، بسیار مناسب است.

عرضه تجاری فناوری فیلم‌های حاوی نقاط کوانتومی برای صنعت نمایشگرستاد نانو ، 3 روز پیششرکت کوانتوم متریالز فناوری فیلم‌های حاوی نقاط کوانتومی عاری از فلزات سنگین خود را در نمایشگاه الکترونیک مصرفی لاس و گاس عرضه کرد. این فناوری می‌تواند به تولیدکنندگان در ارائه محصولاتی با قیمت مناسب کمک کند.

امکان داده‌کاوی مقالات و پتنت‌ها در حوزه فناوری‌نانوستاد نانو ، 3 روز پیششرکت دانمارکی UNSILO که در حوزه نرم‌افزارهای هوشمند پردازش متن فعالیت دارد، قابلیت جدیدی در بانک اطلاعات Nano انتشارات اشپرینگر نیچر ایجاد کرده است. با این فناوری می‌توان اطلاعات موجود در صدها هزار مقاله را داده‌کاوی کرد و در اختیار محققان قرار داد.

امکان ساخت کیت تشخیص طبی برای شناسایی ایبولاستاد نانو ، 1 هفته پیشپژوهشگران با عامل‌دار کردن نانوذرات طلا و قرار دادن موادی با قابلیت اتصال به نشانگرهای ویژه ویروس ایبولا، موفق به ارائه روشی ارزان و سریع برای شناسایی این بیماری شدند.

ترکیب دو ترفند برای بهبود عملکرد و عمر باتری یون لیتیمستاد نانو ، 1 هفته پیشمحققان دو مکانیسم مختلف را با هم ترکیب کرده و در نهایت عملکرد و طول عمر باتری‌های یون لیتیم را افزایش دادند. این گروه در این روش از نانولولههای کربنی و گوگرد استفاده کردند.

نانوربات‌ها در آینده فناوری نقش مهمی دارندستاد نانو ، 1 هفته پیشاخیرا مقاله‌ای در حوزه نانوربات‌ها به چاپ رسیده که در آن پیرامون اثرات مثبت این فناوری در زندگی بشر و همچنین تهدید‌های آن بحث شده است. در مجموع این مقاله چنین نتیجه‌گیری می‌کند که فناوری آینده با نانوربات‌ها درگیر است.

مهلت ثبت‌نام هفتمین مسابقه ملی فناوری‌نانو تمدید شدستاد نانو ، 1 هفته پیشمهلت ثبت‌نام هفتمین مسابقه ملی فناوری نانو تا تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۶ تمدید شد.

نانوپودری برای تولید آلیاژ‌های آلومینیومستاد نانو ، 1 هفته پیشپژوهشگران روسی نانوپودری ساختند که با استفاده از آن می‌توان آلیاژهای جدیدی از آلومینیوم تولید کرد. این نانوپودر برخی خواص آلومینیوم را بهبود می‌دهد تا برای استفاده در مصارف خاص مناسب باشد.

طراحی نانوذراتی برای درمان سرطان سر و گردنستاد نانو ، 1 هفته پیشبرای حل مشکل اثرات جانبی داروهای ضدسرطان سر و گردن، محققان از نوعی نانوذرات استفاده کردند که می‌تواند اثرات جانبی منفی این نوع داروها نظیر خستگی و افزایش قند خون را به حداقل برساند.

با تابش نور، کاغذ و برگ درخت به گاز هیدروژن تبدیل ‌می‌شودستاد نانو ، 1 هفته پیشمحققان با استفاده از نقاط کوانتومی، روشی برای تولید هیدروژن از زیست‌توده‌هایی نظیر کاغذ، برگ درخت و چوب ارائه کردند. این روش آسیبی به محیط زیست‌ نمی‌رساند و در آن از تابش نور به زیست‌توده‌ در محلول قلیایی استفاده شده است.