منابع خبری

آخرین خبرهای «ستاد نانو»

برگزاری وبینار آموزشی با موضوع «میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)» در سایت آموزش فناوری نانوستاد نانو ، 21 ساعت پیشوبینار آموزشی «میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)» در تاریخ ۱۵ اسفندماه ۹۵ در سایت آموزش فناوری نانو برگزار خواهد شد و به حاضرین در این دوره آموزشی گواهی پایان دوره اعطا می‌شود.

تلاش برای ساخت نانومواد الکترودی مقرون‌به‌صرفه برای ابرخازن‌های الکتروشیمیاییستاد نانو ، 1 روز پیشمحققان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان در یک پژوهش آزمایشگاهی تلاش کردند به نانوموادی مقرون‌به‌صرفه برای استفاده در ابرخازن‌ها دست یابند. این طرح در صورت رسیدن به مقیاس صنعتی می‌تواند به رفع بخشی از معضلات حال حاضر سیستم های ذخیره‌سازی انرژی منجر شود.

دریافت مجوز آزمون بالینی نانوداروی ضدسرطان چشمستاد نانو ، 1 روز پیشیکی از شرکت‌های حوزه نانودارو، موفق به دریافت تأییدیه سازمان غذا و دارو برای انجام آزمون بالینی روی نانوذرات دارویی خود شده است. این ترکیب برای مقابله با تومور چشم طراحی شده است.

خرید و راه‌اندازی کارخانه تولید نانولوله‌کربنیستاد نانو ، 1 روز پیششرکت چاسم ادونسد متریالز (CHASM Advanced Materials) با خرید شرکت SWeNT، خط تولید نانولوله‌های کربنی تک‌جداره و چند جداره را آغاز کرده است.

بارکدهای DNA برای رهگیری نانوذرات دارویی در بدنستاد نانو ، 1 روز پیشمحققان با استفاده از بارکد زدن نانوذرات موفق به ارائه روشی سریع به منظور بررسی کارایی نانوذرات در رهاسازی دارو در بدن شدند. آنها از بارکدهایی از جنس DNA استفاده کردند.

انتشار گزارش بررسی بازار نانومترولوژی تا پایان 2027ستاد نانو ، 1 روز پیشموسسه مارکت‌ریسرچ فیوچر بازار نانومترولوژی را تا سال 2027 مورد بررسی قرار داده و نتایج کار خود را در قالب گزارشی منتشر کرده است. در این گزارش روندها، بازیگران اصلی، راهبردها، کاربردها و چشم‌اندازهای رقابتی در بخش نانومترولوژی در یک بازه زمانی ده ساله ترسیم شده است.

افتتاح رسمی واحد تولیدی جدید شرکت دانش‌بنیان پارسا پلیمر شریفستاد نانو ، 1 روز پیشواحد تولیدی جدید شرکت پارسا پلیمر شریف با حضور استاندار قزوین، نماینده استان قزوین در مجلس شورای اسلامی، دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و تعدادی از فعالان صنعتی، روز پنج‌شنبه ۵ اسفندماه ۹۵ در شهرک صنعتی کاسپین واقع در استان قزوین افتتاح شد.

ذخیره‌سازی انرژی در ساختمان به کمک پلیمرهای هوشمندستاد نانو ، 1 روز پیشمحققان واحد تحقیق و توسعه پتروشیمی تبریز توانسته‌اند با استفاده از مواد زیست سازگار، پلیمرهایی هوشمند بسازند که کاربرد آن‌‌ها منجر به بهینه سازی در مصرف انرژی، صرفه جویی در هزینه‌ی تولید انرژی و کاهش آلودگی‌های محیط زیست خواهد شد. این پلیمرها در صنایع مختلفی از جمله ساختمان سازی، نساجی، الکترونیک، کشاورزی و پزشکی کاربرد دارد.

نبرد حقوقی «غـول‌های تحقیقاتی جهان» بر سر فناوری اصـلاح ژنستاد نانو ، 1 روز پیشدادگاهی در آمریکا، در دعوای حقوقی میان دانشگاه کالیفرنیا از یک سو و مؤسسه بورد (متعلق به دانشگاه هاروارد و موسسه فناوری ماساچوست) از سوی دیگر، رأی به نفع مؤسسه بورد داد. پتنتی با موضوع اصلاح ژن با استفاده از فناوری CRISPR-Cas9 توسط مؤسسه بورد در USPTO ثبت شد که با اعتراض دانشگاه کالیفرنیا روبرو شد. ظاهرا دانشگاه کالیفرنیا کمی زودتر پتنتی با همین موضوع را برای ثبت به USPTO داده بود.

موفقیت نانومحصول ترمیم‌کننده دندان در بازارستاد نانو ، 1 روز پیشسال گذشته نانومحصولی در صنعت دندانپزشکی عرضه شد که تا کنون موفقیت قابل توجهی در بازار داشته است. این محصول یک ماده ترمیم کننده دندان است که در آن از نانومواد سرامیکی استفاده شده است.

همکاری مشترک برای تولید نانوآنتن NFCستاد نانو ، 1 روز پیششرکت نوکیا، STMicroelectronics و چند مؤسسه تحقیقاتی نظیر CNR-ISOF در ایتالیا در حال ساخت آنتن‌های NFC مبتنی بر گرافن هستند. این گروه به دنبال شرکای صنعتی بیشتر برای توسعه این فناوری هستند.

نظرخواهی از مقررات ثبت محصولات فناوری نانو در سوئدستاد نانو ، 1 روز پیشآژانس مواد شیمیایی سوئد (KEMI)، پیرامون پیش نویس مقرراتی که شرکت های تولیدکننده مواد شیمیایی در ابعاد نانو را ملزم به ارائه اطلاعات می‌کند، با افراد و سازمان های ذینفع در حال نظرخواهی و مشاوره است.

همکاری مشترک در بخش مترولوژی و الگودهی نانومقیاس سطحستاد نانو ، 1 روز پیشدو شرکت جی‌اف و سنسوفار با عقد قراردادی، همکاری مشترکی در حوزه مترولوژی آغاز کردند. این دو شرکت قصد دارند تا سامانه‌های الگودهی نانومقیاس را که مجهز به سیستم اندازه‌گیری دقیق است، به بازارعرضه کنند.

عرضه نانوپوششی که اثرانگشت را از روی سطوح محو می‌کندستاد نانو ، 1 روز پیششرکت ان‌بی‌دی نانوتکنولوژیز (NBD Nanotechnologies) اخیراً نانوپوششی به بازار عرضه کرده که می‌تواند اثر انگشت را از روی سطوح پنهان کند. این نانوپوشش برای حفظ زیبایی محصولات بسیار مفید خواهد بود.

ارائه فرمولاسیون نانوداروی خوراکی برای کودکانستاد نانو ، 1 روز پیشبنیان‌گذار شرکت ترانزدم سولوشن (Tranzderm solution) موفق شده با استفاده از پروتئین شیر و غلات، سامانه دارورسانی خوراکی برای کودکان ارائه دهد. این سامانه مبتنی بر نانوذراتی است که دارای پوششی از جنس پروتئین بوده، طعم مناسبی داشته و از دارو محافظت می‌کند.

شماره زمستان مجله JWENT منتشر شدستاد نانو ، 1 روز پیشسومین شماره (Volume 2, Issue 1, Winter 2017) مجله بین‌المللی Journal of Water and Environmental Nanotechnology منتشر شد.

سهم بالای کشورهای فاقد ذخایر نفتی در تولید نانومحصولات حوزه نفتستاد نانو ، 1 روز پیشبررسی بانک اطلاعات محصولات فناوری‌نانو (NPD) نشان می‌دهد کشورهایی که سهم کمتری از ذخایر نفتی جهان دارند، بیشترین شرکت‌های فعال در حوزه فناوری‌نانو در صنعت نفت را دارا هستند. بیش از 212 محصول فناوری‌نانو مرتبط به صنعت نفت از 51 شرکت در این بانک به ثبت رسیده است.