منابع خبری

آخرین خبر های ستاد نانو

استفاده از نانوکامپوزیت در تولید انبوه باتری‌های یون لیتیمستاد نانو ، 21 ساعت پیشیکی از شرکت‌های تولیدکننده کامپوزیت‌های حاوی نانومواد در کانادا، به دنبال توسعه فناوری باتری‌های یون لیتیم با استفاده از این نانوکامپوزیت‌هاست. این شرکت که اخیراً خط تولید جدیدی با حمایت دولت کانادا راه‌اندازی کرده و درصدد کاهش قیمت و افزایش کارایی باتری‌های یون لیتیم با این نانوکامپوزیت‌هاست.

نانوذراتی که جمعیت سلول‌های سرطانی بدن را کاهش می‌دهندستاد نانو ، 21 ساعت پیشمحققان موفق به تولید نانوذرات مبتنی بر RNA شدند که می‌تواند سلول‌های سرطان پستان را به‌صورت انتخابی مورد هدف قرار داده و جمعیت آن‌ها را کاهش دهد. آزمون بالینی این دارو روی حیوانات انجام شده‌است.

لایه نازک حاوی نانوبلور برای ساخت عینک دید در شبستاد نانو ، 21 ساعت پیشپژوهشگران استرالیایی با استفاده از یک لایه نازک حاوی نانوبلورهای نیمه‌هادی موفق به ساخت عینک دید در شب شدند. این عینک برخلاف ابزارهای دید در شب رایج، بسیار سبک است. از این فناوری می‌توان در حوزه‌‌های پزشکی و ادوات ضدجعل نیز استفاده کرد.

دوره آموزشی «آنالیز و شناسایی کانی‌های رسی با روش پراش پرتو ایکس»ستاد نانو ، 1 روز پیشآزمایشگاه اشعه ایکس دانشکده مهندسی معدن، پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران، دوره آموزشی «آنالیز و شناسایی کانی‌های رسی با روش پراش پرتو ایکس» را در اسفندماه ۹۵ برگزار می‌کند.

شماره پاییز مجله JNS منتشر شدستاد نانو ، 1 روز پیششماره پاییز (Volume 6, Issue 4, Autumn 2016) مجله Journal of Nanostructures وابسته به دانشگاه کاشان منتشر شد.

عرضه نانوفیلم مهارکننده گرما در کشور آفتاب‌خیز فیلیپینستاد نانو ، 1 روز پیشیک شرکت ژاپنی تولیدکننده نانوفیلم مهارکننده گرما، اقدام به عرضه محصولات خود در بازار فیلیپین نموده است. فیلیپین به دلیل داشتن روزهای گرم آفتابی زیاد در طول سال، بازار مناسبی برای این فناوری است.

تشخیص سریع ویروس HIV و هپاتیت در خون با نانوذرات مغناطیسیستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران روشی ارائه کردند که در آن با استفاده از نانوذرات می‌توان وجود ویروس‌هایی نظیر HIV و هپاتیت را در خون به سرعت شناسایی کرد.

با چند قطره از این روغن، صدها کیلومتر رکاب بزنید!ستاد نانو ، 1 روز پیششرکت سیکلستار نانوتک با همکاری دانشگاه کارولینای شمالی موفق به ساخت روان‌سازی حاوی نانومواد کربنی و گرافن شده‌است که مقدار بسیار کمی از آن می‌تواند نیاز زنجیر چرخ را برای صدها کیلومتر تأمین کند. این روان‌ساز در حال تجاری‌سازی است.

افزایش بهره‌وری سوخت موتور دیزل به کمک نانوذراتستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرضا در طرحی تحقیقاتی به بررسی امکان بهبود خواص احتراقی سوخت دیزل و کاهش آلاینده‌های ناشی از این سوخت پرداخته‌اند. دستیابی به ویژگی مدنظر با استفاده از افزودنی‌های مختلف از جمله نانوذرات دنبال شده است. این طرح با همکاری پالایشگاه اصفهان صورت گرفته است.

اولین کنگره آموزشی عدم قطعیت در کشورستاد نانو ، 1 روز پیشموسسه آموزشی وندا با حمایت شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی و کمیته استاندارد ستاد توسعه فناوری نانو اقدام به برگزاری اولین کنگره آموزشی عدم قطعیت نموده است.

دریافت گواهینامه نانومقیاس توسط ۸۹ محصول نانویی در سال ۹۵ستاد نانو ، 1 روز پیشطبق اعلام واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو از مجموع ۱۹۴ پرونده‌ای که در سال ۹۵ توسط این واحد بررسی شده است، ۸۹ محصول موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس از سوی ستاد توسعه فناوری نانو شده‌اند.

برگزاری وبینار آموزشی با موضوع «آشنایی با پتنت و مالکیت فکری» در سایت آموزش فناوری نانوستاد نانو ، 1 روز پیشوبینار آموزشی «آشنایی با پتنت و مالکیت فکری» در تاریخ ۳ بهمن‌ماه ۹۵ در سایت آموزش فناوری نانو برگزار خواهد شد و به حاضرین در این دوره آموزشی گواهی پایان دوره اعطا می‌شود.

بیستمین سخنرانی متخصصان ایرانی غیرمقیم در حوزه فناوری‌نانو برگزار شدستاد نانو ، 2 روز پیشاز سری سخنرانی‌های متخصصان ایرانی غیرمقیم در حوزه فناوری‌نانو و در راستای تحقق طرح «همکاری با متخصصان و دانشمندان ایرانی غیرمقیم» سخنرانی دکتر زهتاب یزدی در تاریخ ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

استفاده از ترکیب «زهر مار کبرا» و «نقاط کوانتومی» در جراحی تومورستاد نانو ، 2 روز پیشیک تیم تحقیقات روسی و هندی موفق شدند با ترکیب سم عصبی موجود در زهر مار کبرا و نقاط کوانتومی، ماده هیبریدی بسازند که به جراحان کمک می‌کند تا مرز سلول‌های سالم و سرطانی را در جراحی به دقت مشخص کنند.

نصب لامپ‌های گرافنی در خیابان‌های شهری چینستاد نانو ، 2 روز پیششهرداری یکی از شهرهای چین اقدام به نصب لامپ‌های گرافنی کرده است. این لامپ‌ها روشنایی بیشتر و مصرف انرژی کمتری نسبت به لامپ‌های رایج دارند. این اولین بار است که لامپ‌های گرافنی به تولید انبوه می‌رسد.

راه‌اندازی کارخانه تولید نانوباتری در جمهوری چکستاد نانو ، 2 روز پیشیک کارخانه تولید باتری حاوی نانومواد جمهوری چک راه‌اندازی شده است. این باتری‌ها که عمر طولانی و ظرفیت بالایی دارند، احتمالاً نصف قیمت باتری‌های یون لیتیم را دارا باشند.

فعالیت یک شرکت داخلی در زمینه‌ی تولید گاما آلومینا نانو ساختارستاد نانو ، 3 روز پیششرکت دانش‌بنیان نانوپارس اسپادانا با تکیه بر دانش داخلی، گاما آلومینای نانوساختار را با کیفیت مرغوب تولید می‌کند. این نانومواد به‌عنوان پایه‌کاتالیست در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، داروسازی و خودروسازی کاربرد دارد.

استفاده صنعتی از نانولوله‌کربنی در رزین، کامپوزیت و پوششستاد نانو ، 3 روز پیشیک شرکت آلمانی قراردادی با یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نانولوله‌کربنی در جهان امضاء کرده تا با استفاده از نانولوله تولیدی این شرکت، اقدام به ارائه اصلاح‌کننده‌های شیمیایی به‌منظور استفاده در صنعت کامپوزیت و پوشش کند.

نانوستون‌هایی که پیل سوختی را رقابت‌پذیر می‌کنندستاد نانو ، 3 روز پیشمحققان با استفاده از نانوستون‌هایی از جنس نیترید بور و گرافن موفق به ارائه کامپوزیتی شدند که قادر به ذخیره‌سازی هیدروژن در حجم بالاست. این فناوری می‌تواند پیل‌های سوختی را برای استفاده در خودروهای الکتریکی رقابت‌پذیر کند.

سرمایه‌گذاری مشترک دو شرکت برزیلی و سوئیسی در حوزه نانوداروستاد نانو ، 3 روز پیشدو شرکت دارویی از سوئیس و برزیل سرمایه‌گذاری مشترکی روی ساخت یک مرکز تحقیقاتی در برزیل انجام دادند تا نیازهای تحقیقاتی خود را در حوزه فناوری‌ نانو از طریق اجرای برنامه‌‌های این مرکز تأمین کنند. مدیریت این مرکز به عهده یک کمیته راهبری مشترک است.