منابع خبری

آخرین خبرهای «ستاد نانو»

برگزاری کنفرانس بین المللی "نانوتکنولوژی و نانوپزشکی" توسط شبکه نانوفناوری کشورهای جهان اسلامستاد نانو ، 21 ساعت پیشکنفرانس بین المللی و کارگاه آموزشی با عنوان "نانوتکنولوژی و نانوپزشکی" به مدت 2 روز در تاریخ 2 و 3 می 2017 معادل با 12 و 13 اردیبهشت 1396 از سوی شبکه نانو فناوری کشورهای جهان اسلام در محل پژوهشگاه مواد و انرژی برگزار می گردد.

آموزش عمومی فناوری‌ نانو به مردم در «ایام نانو»ستاد نانو ، 1 روز پیشرویدادی به نام «ایام نانو» توسط دانشگاه ایالتی لوزیانا و پارک برک برگزار شد که در آن به مردم عادی فناوری‌ نانو آموزش داده شد. در این رویداد، با انجام آزمایش‌های هیجان‌انگیز و جالب، اطلاعاتی پیرامون فناوری‌ نانو به مردم ارائه گردید.

پیاده‌سازی خط پایلوت تصفیه آب با نانوذرات آهن صفرظرفیتیستاد نانو ، 1 روز پیشیک پروژه ملی در اسپانیا برای استفاده از فناوری‌ نانو به منظور زدایش آرسنیک از آب‌های زیرزمینی اجرا شده است. در این پروژه نانوذرات آهن صفر ظرفیتی برای حذف آرسنیک مورد استفاده قرار گرفته است.

تولید «نانوپلاکت‌ها» به عنوان جایگزین «نقاط کوانتومی»ستاد نانو ، 1 روز پیشپژوهشگران سوئیسی موفق به ساخت نانوپلاکت‌هایی از جنس مواد نیمه‌هادی شدند که می‌تواند جایگزین نقاط کوانتومی در تلویزیون‌ها شود.

شماره اول از جلد هفت مجله JNS منتشر شدستاد نانو ، 1 روز پیششماره اول از جلد هفت (Volume 7, Issue 1, Winter 2017) مجله Journal of Nanostructures وابسته به دانشگاه کاشان منتشر شد.

فراخوان جشنواره نانو و رسانهستاد نانو ، 1 روز پیشستاد ویژه توسعه فناوری نانو با هدف انتخاب و معرفی برترین آثار رسانه‌ای سال ۹۵ در حوزه فناوری نانو جشنواره «نانو و رسانه» را برگزار می‌کند.

تولید فولرین عامل‌دار با خواص ضدویروس ایدزستاد نانو ، 1 روز پیشمحققان روسی و بلژیکی با عامل‌دار کردن فولرین موفق به تولید ماده جدیدی شدند که دارای خواص ضدویروس ایدز است.

نانوزیست‌فناوری در خدمت افزایش بهره‌وری محصولات کشاورزیستاد نانو ، 1 روز پیشبا توجه به افزایش جمعیت جهان، روش‌های فعلی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز غذایی در آینده باشد. سازمان ملل اخیراً گزارشی منتشر کرده که در آن استفاده از نانوزیست‌فناوری را به عنوان گزینه‌ای مناسب برای افزایش بهره‌وری صنعت کشاورزی معرفی کرده است.

تبدیل گاز گلخانه‌ای به نانولوله‌کربنیستاد نانو ، 1 روز پیشرقابتی 20 میلیون دلاری برای ارائه بهترین فناوری برای زدایش گاز دی‌اکسیدکربن از اتمسفر برقرار است. C2CNT یکی از پروژه‌هایی است که به مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها رسیده است. در این روش گاز دی‌اکسید کربن به نانولوله‌های کربنی تبدیل می‌شود.

تقویت نیروی مدیریتی برای تولید و فروش نانوداروستاد نانو ، 4 روز پیشیکی از شرکت‌های توسعه دهنده نانودارو در حال جذب یک مدیر اجرایی جدید برای توسعه، تولید، بازاریابی و فروش نانوداروی خود است. مسئولان این شرکت معتقداند که جذب این نیروی جدید می‌تواند گام مؤثری برای وارد شدن به فاز جدید توسعه این نانودارو باشد.

خرید فناوری نانوپیگمنت برای استفاده در خودروسازیستاد نانو ، 4 روز پیششرکت باسف با امضای قراردادی، فناوری نانوپیگمنت شرکت لاندا را برای استفاده در صنعت پوشش‌های خودرو به صورت انحصاری در اختیار گرفت. این نانوپیگمنت‌ها پیش از این در صنعت چاپ استفاده می‌شده که شرکت باسف آنها را برای بخش خودرو توسعه داده است.

استفاده از نانوذرات برای تعیین اصالت زُمــرّدستاد نانو ، 4 روز پیششرکت گوبلین گملب با همکاری یکی از بزرگترین تولیدکنندگان زمرد در جهان، آزمونی برای تعیین اصالت زمردها ارائه کرده است که در آن از نانوذرات مبتنی بر DNA استفاده می‌شود.

۲۰ اردیبهشت‌ماه؛ آخرین مهلت ارسال مقالات به چهاردهمین همایش ملی شیمیستاد نانو ، 4 روز پیشدانشگاه پیام‌نور مرکز ایلام با همکاری انجمن علوم و فناوری‌های شیمیایی ایران، چهاردهمین همایش ملی شیمی دانشگاه پیام‌نور ایران را به مدت دو روز در تاریخ ۱۵ و ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۶ در مجتمع رفاهی زاگرس ایلام برگزار می‌نماید.

کسب گواهی نانومقیاس توسط ۳۲۵ محصول نانوییستاد نانو ، 4 روز پیشبنابر اعلام واحد ارزیابی محصولات فناوری نانو، در طی سال گذشته ۵۹ محصول نانویی موفق به دریافت گواهینامه نانومقیاس شده‌اند، همچنین ۷۰ محصول نیز تاییدیه آزمایشی خود را از این واحد دریافت کردند.

انجام فاز اول آزمون بالینی نانوداروی ضدسرطان کبدستاد نانو ، 4 روز پیششرکت کیستون‌نانو به دنبال انجام فاز اول آزمون بالینی نانوداروی ضد سرطان کبد است. این نانودارو در سه مرکز سرطان مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

همکاری مشترک برای ارائه نانوسیستم روی تراشهستاد نانو ، 4 روز پیششرکت دریم چیپ تکنولوژیز (Dream Chip Technologies) موفق به ساخت سیستم روی تراشه برای استفاده در خودروها شده است. در این سامانه از فناوری پردازشی نانومقیاسی موسوم به FD-SOI استفاده شده است.

کشف نیروی عجیبی که به نانوذرات وارد می‌شودستاد نانو ، 4 روز پیشیک تیم تحقیقات موفق به کشف نیروی عجیبی شده است که به نانوذرات اعمال می‌شود. شناخت این نیرو می‌تواند روی تولید نانوساختارهای کاراتر مورد استفاده قرارگیرد.

تأسیس شرکتی برای فعالیت در بخش نانوبیوانفورماتیکستاد نانو ، 5 روز پیشگروهی از صاحبان کسب و کار و سرمایه‌گذاران اقدام به تأسیس شرکتی برای فعالیت در حوزه بیوانفورماتیک مبتنی بر فناوری‌ نانو کردند. قرار است محصولات و خدماتی برای تشخیص زودهنگام و درمان سرطان توسط این شرکت ارائه شود.

نانوابزاری برای شناسایی نشانگرهای بیماری سرطان در بدنستاد نانو ، 5 روز پیشمحققان یک تیم تحقیقاتی متشکل از چند دانشگاه مختلف، موفق به ساخت نانوابزاری شدند که قادر است نشانگرهای بیماری سرطان را شناسایی کند. با این کار نیاز به نمونه‌برداری مستمر وجود ندارد.

استفاده از سطوح فوق آب‌گریز، راهی برای کاهش اصطکاکستاد نانو ، 5 روز پیشپژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با ایجاد پوشش‌های فوق آب‌گریز تلاش کردند نیروی اصطکاک و در نتیجه مصرف انرژی را کاهش دهند. استفاده از این پوشش‌های نانوساختار بر روی سطوح شناور در آب و همچنین سطوح داخلی لوله‌های آب می‌تواند منجر به کاهش مصرف انرژی در صنایع مختلف گردد.